O nadleśnictwie

Lasy obecnego Nadleśnictwa Babki przed II wojną światową stanowiły własność prywatną (głównie majątkową i chłopską), Fundacji Kórnickiej i Lasów Państwowych.

Zasoby leśne

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach nadleśnictwa w strukturze Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zarządzają lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, przy czym lasem w rozumieniu ustawy jest również grunt związany z prowadzeniem gospodarki leśnej (drogi leśne, szkółki, parkingi leśne i urządzenia turystyczne, osady leśne).

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Gospodarka łowiecka na terenie nadleśnictwa prowadzona jest w 14 obwodach łowieckich dzierżawionych przez 12 Kół Łowieckich. Całkowita powierzchnia dzierżawiona wynosi 56366 ha, w tym udział gruntów leśnych wynosi 26,25 % (14798 ha).

Ochrona przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Babki znajduje się czternaście użytków ekologicznych o łącznej powierzchni 402,41 ha, z czego 323,18 ha to powierzchnia leśna, a nieleśna 79,23 ha. Użytki te zostały powołane uchwałami rad gmin Śrem, Zaniemyśl oraz miasta Poznań.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadleśnictwo Babki sprawuje nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa w ramach zawartego w Porozumienia ze Starostwami w Poznaniu , Śremie i Środzie Wielkopolskiej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprawdzamy jak rośnie las

Sprawdzamy jak rośnie las

W tym roku na terenie naszego nadleśnictwa miały miejsce prace związane z trzecim cyklem WISL.

Leśnicy jako zawodowcy i pasjonaci korzystają z wielu metod badawczych, które pomagają im zrozumieć las i zmiany w nim zachodzące. Jedną z takich metod jest stworzona przez Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) wielkoobszarowa inwentaryzacja stanu lasu.

 

Wielkoobszarowa inwentaryzacja stanu lasu polega na cyklicznej (cykle pięcioletnie) ocenie stanu lasu i kierunku zmain, które w nim zachodzą. Inwentaryzacja ta dostarcza leśnikom i naukowcom wielu istotnych informacji. Dotyczą one w szczególności danych z zakresu stuktury gatunkowej, wiekowej, stanu zdrowotnego oraz występowania szkód w lasach. Badania przeprowadzane są na stałych powierzchniach, co oznacza że dowiadujemy się jak rozwijają się konkretne fragmentu lasu. Cykl pięcioletni pozwala nam obserwawać zmiany jakie zachodzą w lesie i wnioskować jak dany las będzie się rozwijał dalej.

 

Dnia 10 sierpnia 2017 roku na terenie naszego nadleśnictwa odbyła się kontrola stałych powierzchni badawczych wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu ) WISL. W pracach kontrolnych wzięli udział przedstawiciele Instytutu Badawczego Leśnictwa, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Poznaniu w obecności przedstawiciela wykonawcy - Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Sprawdzano dokładność i rzetelność dokonanych pomiarów.

WISL jest obecnie podstawowym źródłem danych do aktualizowania informacji udostępnianych przez Bank Danych o Lasach, a także wykorzystywanych do badań naukowych, i dotyczy lasów wszystkich własności - zarówno państwowych, samorządowych czy prywatnych.

Więcej o WISL:

http://www.encyklopedialesna.pl/haslo/wielkoobszarowa-inwentaryzacja-stanu-lasu-wisl/

http://www.buligl.pl/web/buligl/wisl

http://www.lasy.gov.pl/pl/publikacje/copy_of_gospodarka-lesna/urzadzanie

http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/wisl