Aktualności Aktualności

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Babki zarządza w imieniu Skarbu Państwa lasami państwowymi o powierzchni 12 271 ha oraz sprawuje nadzór w imieniu starostów nad lasami niepaństwowymi na 1 422 ha.

    
Lasy położone są w samym centrum Wielkopolski między 16o52'21" a 17o11'29" długości geograficznej wschodniej oraz 52o05'40" a 52o27'40'' szerokości geograficznej północnej.

Granicę zachodnią i południową nadleśnictwa stanowi rzeka Warta, wschodnią wyznacza Struga Średzka, natomiast północną – rzeka Główna.

Przez teren nadleśnictwa przepływają również Głuszynka, Michałówka i Cybina.

Główną atrakcją turystyczną tego terenu jest Rogalin. Słynie z wiekowych dębów rogalińskich, kozioroga dębosza, nadwarciańskich łęgów oraz pałacu z galerią znaną na całym świecie. Jest tu też krypta, w której spoczywają przedstawiciele rodu Raczyńskich z ostatnim potomkiem linii męskiej, Edwardem Bernardem, prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, który zmarł w 1993 roku.

Oprócz pięknej przyrody na turystów odwiedzających tereny Nadleśnictwa Babki czeka wiele atrakcji. Zaniemyśl z wyspą Edwarda, która swoje imię zawdzięcza byłemu właścicielowi – Edwardowi Raczyńskiemu, założycielowi obecnej Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Podarował on miastu swoje zbiory wraz z budynkiem. Jest to pierwsza biblioteka publiczna w Wielkopolsce, która służy czytelnikom po dziś dzień.

Kórnik słynie z zamku, arboretum i siedziby Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

W maju w Arboretum Kórnickim – największym i najstarszym arboretum w Polsce, organizowane są imprezy edukacyjno – przyrodnicze, w czasie których można podziwiać wspaniałe kompozycje kwitnących magnolii, bzów, azalii i różaneczników

 Lasy nadleśnictwa są w większości lasami podmiejskimi. Wyjątkiem jest Leśnictwo Kobylepole, które mieści się w dużej swej części na terenie Poznania i jako jedyne ma swą siedzibę w mieście.

Tereny leśne stanowią zaplecze dla rekreacji i wypoczynku mieszkańców całej aglomeracji poznańskiej. Nasze lasy odwiedzają zbieracze grzybów i jagód, spacerowicze, rowerzyści, jeźdźcy oraz inni miłośnicy odpoczynku na łonie natury.

Lasy nadleśnictwa są otwarte dla wszystkich pod warunkiem poszanowania istniejącej tam przyrody i zachowania spokoju.

 

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia pięknych i urokliwych terenów Nadleśnictwa Babki.