Aktualności Aktualności

Zimową porą

Co można robić podczas zimowych spacerów? Pomysłów na spędzenie wolnego czasu w lesie jest wiele! Obserwacje leśnego życia i zwyczajów mogą przynieść nam wiele satysfakcji i pozytywnych wrażeń, jednocześnie zadbamy też o kondycję fizyczną, co zwykle przychodzi nam z trudem w okresie zimowym…

Idąc do lasu zimą, można pomyśleć, że  nic ciekawego nas tam nie spotka – przeciwnie! Tych przepięknych zimowych krajobrazów może nam pozazdrościć niejeden cudzoziemiec. Warto przychylniejszym okiem spojrzeć na tę porę roku i trochę się jej poprzyglądać. Spacerując w śnieżną pogodę uważajmy na okiść, mokry śnieg może skutecznie łamać gałęzie.

Zdjęcie przedstawia zimowy krajobraz lasu. Fot. Tomasz Szczansny

Co można zobaczyć na pierwszy rzut oka? Mogą to być ślady bytowania zwierząt! Wystarczy uważnie rozejrzeć się dookoła. Jest to doskonała okazja do tego by zabawić się w leśnych tropicieli przyrody. Spójrzmy na ziemię, pnie drzew i ich korony. Ślady – to nie tylko tropy (czyli odciski łap zwierzęcia), które widać najlepiej na piasku, śniegu, czy w błocie. Ślady to wszelkie oznaki bytowania zwierząt, czyli zgubione pióra, odchody, rozłupane szyszki, gniazda, odarta z drzewa kora.

 

 

Zimą zwierzęce futro się zmienia, ale także zwyczaje żywieniowe ulegają zmianom. Zwierzęta szukają łatwiej dostępnego pożywienia co możemy zauważyć po ogryzionych szyszkach, czy pozostawionych kościach zwierząt. Spoglądając nieco wyżej będziemy mogli zaobserwować ptaki. Zobaczymy pozostające u nas na zimę mysikróliki, sikorki, a także kosy czy sójki. Dzięcioły zaskoczą nas swym donośnym odgłosem, a ślady po nich znajdziemy wypatrując szyszek zaklinowanych w korze, dla ułatwienia dostępu do nasion, takie miejsca nazywamy kuźnią dzięcioła.

Świetną zabawą może okazać się rozpoznawanie tropów leśnych zwierząt, czyli odbić ich kończyn na ziemi lub śniegu. Ciekawym jest, że oprócz odgadnięcia samego gatunku, trop skrywa w sobie więcej tajemnic, niekiedy pozwala określić płeć, wielkość i wiek zwierzęcia.

Zbliżające się ferie mogą stać się świetnym powodem do częstszych spacerów i zabawy w leśnych tropicieli. Zachęcamy do poznawania przyrody o każdej porze roku. Jeśli nie mamy możliwości udać się na leśny spacer - karmnik jest świetnym sposobem na ściągnięcie do upatrzonego miejsca kilkunastu gatunków ptaków. Możemy je zliczać i obserwować codziennie. Musimy jednak pamiętać, że dokarmianie ptaków powinno odbywać się regularnie, a stosowana karma musi być świeża i przystosowana do kulinarnych gustów gości ptasiej stołówki. Nie należy zapominać o czyszczeniu karmnika z resztek starego pokarmy, a chcąc być bardziej gościnni postawmy także poidełko i zadbajmy o świeżą wodę.

Zdjęcie przedstawia infografikę dotyczącą wskazówek na temat dokarmiania ptaków.