Aktualności Aktualności

Wyprawa przez zielone punkty kontrolne

10 kwietnia w Nadleśnictwie Babki gościliśmy klasę III ze Szkoły Podstawowej nr 67 z Poznania. Celem spotkania w terenie było odnalezienie Zielonych Punktów Kontrolnych. Uczniowie podczas przyrodniczego spaceru zapoznali się między innymi z kierunkami świata oraz zasadami orientacji mapy w terenie.

Zdjęcie przedstawia tablicę informacyjną o Zielonych Punktach Kontrolnych, na której nauczycielka wskazuje na mapie kierunek, w którym będą poruszali się uczniowie. Fot. archiwum Nadleśnictwa Babki.

Spotkanie rozpoczęliśmy na starcie przy tablicy informacyjnej Zielonego Punktu Kontrolnego w Kamionkach. Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) to koncepcja udostępniania lasu z wykorzystaniem sieci stałych punktów kontrolnych do uprawiania orientacji turystycznej, rekreacyjnej lub sportowej. Dzięki dokładnej mapie można ćwiczyć orientację w terenie i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku. Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest dowolny i właśnie wybór wariantu stanowi istotę orientacji. Podczas poruszania się po lesie trzeba zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na mapie (ścieżki, bagienka, wzniesienia). Projekt zachęca do rekreacyjnego lub sportowego przebycia wybranej trasy z mapą w ręku. 

 

Mapy posiadają trasy różnej długości, klasa wybrała trasę rodzinną 3,5 km. Tym razem wybraliśmy się na rekreacyjny spacer, aby przy okazji doświadczać budzącej się do życia przyrody. Ustaliliśmy naszą lokalizację na mapie, kierunki świata oraz określiliśmy jaką drogą możemy udać się do pierwszego punktu na mapie. Czasu nie było wiele, a punktów do zdobycia już tak, więc bez wahania ruszyliśmy w drogę.

Infografika przedstawia słupek oddziałowy i informacje o tym jak się znaleźć w lesie.

Po napotkaniu słupków oddziałowych w lesie powiedzieliśmy sobie, co oznaczają, w jakich miejscach możemy je znaleźć i jak mogą nam pomóc w odnalezieniu się w lesie. Na zakończenie każdy uczeń również otrzymał powyższą infografikę. 

Zdjęcie przedstawia dzieci idące jeden za drugim przez las. Fot. archiwum Nadleśnictwa Babki

Po drodze znaleźliśmy ślady i tropy leśnych zwierząt, w tym saren i jeleni, jednak największe wrażenie zrobił na nas trop borsuka! 

Zdjęcie przedstawia Zielony Punkt Kontrolny - drewniany słupek z indywidualnym numerem i perforatorem. Fot. archiwum Nadleśnictwa Babki

Radość z odnajdywania kolejnych Zielonych Punktów Kontrolnych pokonywała zmęczenie spowodowane długim spacerem po lesie. Dzieci oznaczały swoją obecność na punktach przez perforowanie kart z numerkami, co sprawiało im wiele frajdy!

Kolaż dwóch zdjęć przedstawia dzieci, które kopią dołek, żeby posadzić klasowe drzewko. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Babki

W trakcie poszukiwań zrobiliśmy przerwę, którą klasa spędziła również bardzo aktywnie, bo posadziła wspólnie swoje drzewko – dąb. Zaangażowanie przy sadzeniu obrazują powyższe zdjęcia. Każdy chciał mieć swój udział w posadzeniu drzewka, dlatego kolejka do kopania była długa…

Zdjęcie przedstawia posadzone drzewo - dąb, które dzieci przysypują ziemią. Fot. archiwum Nadleśnictwa Babki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cieszy nas chęć odkrywania przyrody i zaangażowanie młodych pokoleń. Zachęcamy wszystkich do zdobywania Zielonych Punktów Kontrolnych!