Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe, to obszary chronione ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe. Powoływane są w drodze uchwały sejmiku województwa, który przyjmuje również plan ochrony dla parku krajobrazowego. Oprócz ochrony wartości przyrodniczych, głównymi celami funkcjonowania parków krajobrazowych jest zachowanie tradycyjnego krajobrazu oraz udostępnienie społeczeństwu obszaru parku w celach rekreacyjnych, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Ważną rolą zarządów parków krajobrazowych jest prowadzenie działań w zakresie edukacji przyrodniczej i krajobrazowej. W parku krajobrazowym jest prowadzona działalność zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Południowo-zachodnią i północną część Nadleśnictwa Babki przecinają granice trzech parków krajobrazowych:
• Rogaliński,
• Puszcza Zielonka,
• Promno.
 

Rogaliński Park Krajobrazowy

Park powstał na podstawie rozporządzenia Nr 4/97 Wojewody Poznańskiego z dnia 26 czerwca 1997 r. (Dz. Urz. Woj. Pozn. Nr 14, poz. 98). Obecnie obowiązuje Uchwała Nr L/979/14 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 27 października 2014 r., w sprawie utworzenia Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Park położony jest w czterech gminach: Śrem, Kórnik, Mosina i Brodnica. 

Teren Parku jest miejscem występowania wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogata jest awifauna, w szczególności ptactwo wodno-błotne. Park chroni również wartości historyczne z najbardziej znanym obiektem w jego granicach, jakim jest zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie. Największą atrakcją Parku są Dęby Rogalińskie, będące symbolem Wielkopolski. Rosną one w zmiennym zagęszczeniu na nadwarciańskich łęgach w rejonie Rogalina, na całym odcinku doliny rzeki, jaki znalazł się w granicach Parku. Jest to jedyne takie skupisko dębów szypułkowych w Europie. Najsłynniejsze z nich rosną w przypałacowym parku w Rogalinie, są to dęby „Lech”, „Czech” i „Rus” oraz dąb „Edward” rosnący blisko krawędzi doliny Warty. 

Lasy zajmują prawie połowę powierzchni Parku. Przeważają liściaste lasy łęgowe w dolinie Warty oraz grądy i bory mieszane, rosnące na zboczach doliny i na wysoczyznach morenowych. W drzewostanie lasów łęgowych dominują dąb, jesion, topole: biała i czarna oraz wierzba.

Park Krajobrazowy Promno

Park Krajobrazowy Promno jest jednym z najmniejszych tego typy obiektów w województwie wielkopolskim. Położenie Parku blisko Poznania oraz dogodny do niego dojazd czyni jego obszar atrakcyjnym dla turystyki i wypoczynku. Wokół parku krajobrazowego wyznaczono otulinę, której część znajduje się na terenie Nadleśnictwa Babki. 

Do szczególnych celów ochrony na terenie Parku należy m. in. zachowanie trwałości oraz różnorodności biologicznej ekosystemów leśnych wraz ze spontanicznymi procesami ich dynamiki, zachowanie populacji rzadkich i chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk, zachowanie cennych ekosystemów, w tym: bagiennych, leśnych, łąkowych, murawowych, wodnych i zaroślowych.

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka ma wybitnie leśny charakter. Został utworzony w celu ochrony i zachowania i najbardziej zbliżonego do naturalnego kompleksu leśnego okolic Poznania. Wyróżnia się on od innych 80% lesistością, niezbyt dużymi jeziorami przeważnie obrośniętymi wokół lasami z nie dostępnymi brzegami. 

Do szczególnych celów ochrony na terenie Parku należą m. in. ochrona i zachowanie jednego z najciekawszych fragmentów krajobrazu polodowcowego w środkowej Wielkopolsce; zachowanie trwałości oraz różnorodności biologicznej ekosystemów; zachowanie populacji rzadkich i chronionychgatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk; zachowanie cennych ekosystemów, w tym: bagiennych, leśnych, łąkowych, murawowych, wodnych i zaroślowych; utrzymanie walorów kulturowych, w tym historycznych traktów: Annowskiego, Bednarskiego, Pławińskiego, Poznańskiego i zielonkowskiego; utrzymanie struktury przestrzennej terenów z uwzględnieniem swoistych cech miejscowego krajobrazu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowe zasady korzystania z dróg leśnych

Nowe zasady korzystania z dróg leśnych

W dniu 1 marca 2020 r. weszły w życie regulaminy korzystania z dróg leśnych na terenie Nadleśnictwa Babki. Wprowadzają one nowe oznakowanie ważnych dla lokalnych społeczności dróg, które zostają udostępnione do ruchu publicznego. Nowe oznakowanie będzie jednakowe na terenie całego kraju.

Głównym aktem prawnym w Polsce regulującym udostępniania terenów leśnych jest Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 roku. Wynika z niej, że ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Na drogach leśnych nie musi być ustawionego szlabanu, czy znaku informującego o zakazie wjazdu, ponieważ wynika on bezpośrednio z ustawy. Nowe tablice informujące o zakazie wjazdu zostały ustawione w miejscach, gdzie kierowca może mieć wątpliwości czy droga na którą wjeżdża jest drogą leśną, czy publiczną.

Zakaz poruszania się po drogach leśnych pojazdami silnikowymi nie dotyczy: osób wykonujących czynności służbowe lub gospodarcze: 1) pracowników nadleśnictw; 2) osób nadzorujących gospodarkę leśną oraz kontrolujących jednostki organizacyjne Lasów Państwowych; 3) osób zwalczających pożary oraz ratujących życie lub zdrowie ludzkie; 4) funkcjonariuszy Straży Granicznej chroniących granicę państwową oraz funkcjonariuszy innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny; 5) osób wykonujących czynności z zakresu gospodarki łowieckiej oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych na obszarach leśnych; 6) właścicieli lasów we własnych lasach; 7) osób użytkujących grunty rolne położone wśród lasów; 8) pracowników podmiotów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.2) ), w związku z wykonywaniem badań naukowych i doświadczeń z zakresu leśnictwa i ochrony przyrody; 8a) osób biorących udział w kształceniu kadr dla leśnictwa, w związku z prowadzeniem zajęć szkoleniowych; 9) wojewódzkich konserwatorów przyrody oraz pracowników Służb Parków Krajobrazowych; 10) osób sporządzających plany urządzenia lasu, uproszczone plany urządzenia lasu lub inwentaryzację stanu lasu, o której mowa w art. 19 ust. 3.

Regulaminy do pobrania są dostępne: Regulaminy korzystania z dróg leśnych na terenie Nadleśnictwa Babki

Postój pojazdów silnikowych na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych. Wykaz miejsc postoju w Nadleśnictwie Babki:

Lp.

Nazwa miejsca postojowego

Leśnictwo

Opis drogi i trasy (skąd/dokąd)

1.

Miejsce postoju przy pomniku ofiar zbrodni stalinowskich

Drapałka

Przy drodze gminnej nr 332009P Robakowo - Dziećmierowo

2.

Miejsce postoju leśnictwo Rogalin

Rogalin

Przy drodze powiatowej nr  2460P Wiórek – Sasinowo (przy zjeździe na Głuszynę Leśną)

3.

Miejsce postoju przy tamie na Zalewie Kowalskim

Mechowo

Przy drodze powiatowej nr 10014, przed tamą na Zalewie Kowalskim

4.

Pole Biwakowe „Na Reńskim”

Czmoń

Przy drodze udostępnionej, nad starorzeczem Warty

5.

Miejsce postoju przy zjeździe do leśniczówki

Łękno

Przy drodze wojewódzkiej nr 432 Zaniemyśl - Śrem

6.

Miejsce postoju na polu biwakowym przy wigwamie

Łękno

Przy drodze wojewódzkiej nr 432 Zaniemyśl – Śrem

(miejsce postojowe ogrodzone, dostępne jedynie dla klientów wigwamu, pola biwakowego)

7.

Miejsce postoju na polu biwakowym Kotowo

Mechlin

Na polu biwakowym – dojazd od drogi powiatowej nr 4072P/2 udostępnioną drogą leśną nr 1513

Wykaz dróg udostępnionych do ruchu publicznego na terenie Nadleśnictwa Babki:

Lp.

Nazwa drogi

Leśnictwo

Opis trasy (skąd/dokąd)

1.

Droga do Leśniczówki Drapałka

Drapałka

Od dojazdu do obserwatorium astronomicznego do leśniczówki Drapałka / Od drogi gminnej nr 332009P do leśniczówki Drapałka

2.

Droga do restauracji i strzelnicy myśliwskiej

Kobylepole

Droga Krajowa nr 92 – strzelnica myśliwska Lizawka

3

Ulica Sosnowa

Kobylepole

Ulica Sosnowa w Bogucinie od skrzyżowania z ul. Grzybową do skrzyżowania z ul. Słocińskiego

4

Dojazd do Nadleśnictwa Babki

Rogalin

Droga powiatowa nr 2461P – Nadleśnictwo Babki / droga gminna nr 10039 – Nadleśnictwo Babki

5

Dojazd do pola biwakowego „Na Reńskim”

Czmoń

Droga powiatowa nr 2464P – miejsce postoju „Na Reńskim”

6

Droga do leśniczówki Łękno / -

Łękno

Droga wojewódzka nr 432 – leśniczówka Łękno

7

Droga do leśniczówki Mechlin / nr 20

Mechlin

Droga powiatowa 4072P – leśniczówka Mechlin

8

Droga do pola biwakowego Kotowo / -

Mechlin

Droga powiatowa – 4072P/2 – pole biwakowe Kotowo