Wydawca treści
Nadzór nad lasami niepaństwowymi
Nadleśnictwo Babki sprawuje nadzór nad lasami nie będącymi własnością Skarbu Państwa w ramach zawartego Porozumienia ze Starostwami w Poznaniu, Śremie i Środzie Wielkopolskiej.
Łączna powierzchnia nadzorowanych lasów niepaństwowych przez Nadleśnictwo Babki wynosi 1458 ha.
Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie.
Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.
Leśnicy w ramach tych działań:
- doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną,
- udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych,
- wystawiają świadectwa legalności pozyskanego drewna
- prognozują występowania chorób i szkodników lasu
- kontrolują wykonanie przez właścicieli zadań ustalonych w uproszczonym planie urządzania lasu.
Poniżej w załączniku do pobrania Wniosek właściciela lasu.
Najnowsze aktualności
Podniebne latawce
Podniebne latawce
Już nie długo powrócą na nasze niebo piękne i majestatyczne "podniebne latawce".
Kania ruda (Milvus milvus) i kania czara (Milvus migrans), bo o nich mowa, to ptaki szponiaste, objęte w naszym kraju ścisłą ochroną gatunkową. Ich cechą charakterystyczną jest wcięty, wachlarzowato rozłożony ogon. Podczas lotu przypominają szybujące latawce. W wielu europejskich językach ich nazwa oznacza czerwony i czarny latawiec.
Ze względu na nieliczne występowanie oraz płochliwy charakter, w ramach ochrony wokół ich gniazd tworzy się specjalne strefy ochronne. Pierwsza z nich to strefa ochrony całorocznej (ścisłej), czyli obszar całkowicie wyłączony z jakichkolwiek działań. Natomiast strefa ochrony okresowej (częściowej), jest to obszar czasowo wyłączony z działalności człowieka. Zarówno dla kani czarnej, jak i kani rudej strefa całoroczna wyznaczana jest w promieniu do 100 m od gniazda, a strefa okresowa w promieniu do 500 m.
Obie kanie przylatują do nas pod koniec marca i w kwietniu. Upodobały one sobie miejsca w pobliżu zbiorników wodnych. Swoje gniazda budują na obrzeżach lasu gdzie znajdują ciszę i spokój. Wyścielają je trawą i sianem. Specjalizują się w zbieraniu starych szmat, gazet, worków foliowych i tak przygotowują, niezbyt przytulne, miejsce do wychowania młodych. Odżywiają się głównie śniętymi rybami, padliną, małymi ssakami oraz bezkręgowcami, nie pogardzą również resztkami ze śmietnisk.
W Polsce liczebność kań cały czas spada, dlatego od lat Lasy Państwowe, w tym Nadleśnictwo Babki włącza się w ochronę tych niesłychanie ciekawych i pięknych stworzeń. Do tej pory na naszym terenie znajdowały się dwie wyznaczone strefy ochronne kań. Jednakże na początku tego roku, we współpracy z pracownikiem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podjęto pracę nad wyznaczeniem ponad 10 kolejnych stref tych gatunków.
W skali całych Lasów Państwowych jest to jeden z najlepszych wyników.
A dlaczego kanie tak licznie postanowiły osiedlić się na terenie Nadleśnictwa Babki? Zapewne dlatego, że w wyniku prowadzenia zrównoważonej i odpowiedzialnej gospodarki leśnej znalazły u nas optymalne miejsca do rozwoju.