Wydawca treści Wydawca treści

Ekosystemy reprezentatywne

Jako ekosystemy reprezentatywne wyznaczane są powierzchnie w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego. Na tych obszarach nie prowadzi się działań gospodarczych. Ma to na celu zachowanie zachodzących w nich naturalnych procesów ekologicznych. Wyjątkiem są zabiegi podnoszące walory przyrodnicze ekosystemów reprezentatywnych np. polegające na wycinaniu obcych gatunków drzew i krzewów.

 

Procedura wyznaczenia ekosystemów reprezentatywnych w Nadleśnictwie Babki została zrealizowana na podstawie konsultacji społecznych, które prowadzono w oparciu o informacje zamieszczone na stronie internetowej. W trakcie prowadzonych konsultacji nie zostały zgłoszone żadne uwagi.

Nadleśnictwo Babki wyznaczyło na swoim obszarze następujące ekosystemy reprezentatywne (referencyjne):

 

Rezerwaty przyrody 23,86 ha
Użytki ekologiczne 31,21 ha
Wybrane strefy ochrony całorocznej zwierząt     109,93 ha
Wybrane siedliska przyrodnicze w stanie zachowania A 14,07 ha
Wybrane siedliska przyrodnicze w stanie zachowania B i C 106,14 ha
Siedliska nieleśne 4,03 ha
Grunty pozostawione do naturalnej sukcesji 78,53 ha
Kępy ekologiczne pozostawione do naturalnego rozpadu 45,99 ha
Bagna 56,07 ha
Miejsca występowania gatunków chronionych 11,79 ha
Wybrane drzewostany uszkadzane przez bobry 63,04 ha
Powierzchnie wyłączone z użytkowania z innych przyczyn 25,04 ha
Ogółem 569,70 ha
 

Powierzchnia ekosystemów reprezentatywnych może ulegać zmianie, gdyż dane są aktualizowane. Osobą do kontaktu w sprawie identyfikacji ekosystemów reprezentatywnych w Nadleśnictwie Babki jest Maciej Chudzik Tel.: 61 8788 075 w. 21, adres e-mail: maciej.chudzik@poznan.lasy.gov.pl .

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wspólne działania służb mundurowych

Wspólne działania służb mundurowych

Kolejne działania, na terenach Nadleśnictwa Babki, przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Śremie, Straży Leśnej i Rybackiej. Mundurowi ukarali trzech kierowców, którzy naruszyli zakaz wjazdu do lasu, w tym mieszkańca gminy Kórnik poruszającego się motocyklem crossowym. Funkcjonariusze kontrolowali też pojazdy transportujące drewno oraz tereny nad wodami, aby sprawdzić czy nie dochodzi na nich do kłusownictwa.

Chyba wszyscy lubimy wybrać się na spokojny spacer do lasu. Podziwiać piękno przyrody, nasłuchiwać spiewu ptaków i szumu drzew, rozkoszować się ciszą i spokojem. Niestety nie zawsze nam się to udaje, lasy Nadleśnictwa Babki, ze względu na swoje położenie są szczególnie chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, ale również i przez różnego rodzaju kierowców. To właśnie w tych ostatnich wymierzone są wspólne działania Straży Leśnej, Policji i Straży Rybackiej.
 

 Z powodu licznych sygnałów jakie docierają do naszego Nadleśnictwa jak również do Komendy Powiatowej Policji w Śremie postanowiliśmy zadbać o bezpieczeństwo osób odwiedzających nasze lasy.

Pod koniec lipca br. na terenach leśnych i nad wodami w gminie Śrem odbyła się kolejna akcja służb pożadkowych. Strażnicy Leśni: Zbigniew Jasielski i Mateusz Nowicki wraz z dzielnicowym asp. szt. Bartoszem Limańskim oraz z Tomaszem Markiewiczem ze Straży Rybackiej z Zaniemyśla patrorowali tereny leśne i nadrzeczne.

W trakcie wspólnej akcji mundurowi ujawnili trzy wykroczenia. Wszystkie dotyczyły właśnie naruszenia zakazu wjazdu do lasu. Funkcjonariusze nałożyli mandat karny na 35-letniego mieszkańca gminy Kórnik, który jeździł po lesie motocyklem crossowym. Ponadto w postępowaniu mandatowym ukarani też zostali: kierujący VW, 41-letni mieszkaniec Poznania oraz kierujący Fiatem Panda, 45-letni mieszkaniec gminy Lipno.

Podczas działań kontrolowano również pojazdy transportujące drewno, aby sprawdzić czy nie doszło do kradzieży tego surowca oraz sprawdzano czy nad wodą nie dochodzi do kłusownictwa.

Wspólne akcje będą kontynuowane, mundurowi już zapowiadają kolejne działania.