Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe, to obszary chronione ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe. Powoływane są w drodze uchwały sejmiku województwa, który przyjmuje również plan ochrony dla parku krajobrazowego. Oprócz ochrony wartości przyrodniczych, głównymi celami funkcjonowania parków krajobrazowych jest zachowanie tradycyjnego krajobrazu oraz udostępnienie społeczeństwu obszaru parku w celach rekreacyjnych, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Ważną rolą zarządów parków krajobrazowych jest prowadzenie działań w zakresie edukacji przyrodniczej i krajobrazowej. W parku krajobrazowym jest prowadzona działalność zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Południowo-zachodnią i północną część Nadleśnictwa Babki przecinają granice trzech parków krajobrazowych:
• Rogaliński,
• Puszcza Zielonka,
• Promno.
 

Rogaliński Park Krajobrazowy

Park powstał na podstawie rozporządzenia Nr 4/97 Wojewody Poznańskiego z dnia 26 czerwca 1997 r. (Dz. Urz. Woj. Pozn. Nr 14, poz. 98). Obecnie obowiązuje Uchwała Nr L/979/14 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 27 października 2014 r., w sprawie utworzenia Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Park położony jest w czterech gminach: Śrem, Kórnik, Mosina i Brodnica. 

Teren Parku jest miejscem występowania wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogata jest awifauna, w szczególności ptactwo wodno-błotne. Park chroni również wartości historyczne z najbardziej znanym obiektem w jego granicach, jakim jest zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie. Największą atrakcją Parku są Dęby Rogalińskie, będące symbolem Wielkopolski. Rosną one w zmiennym zagęszczeniu na nadwarciańskich łęgach w rejonie Rogalina, na całym odcinku doliny rzeki, jaki znalazł się w granicach Parku. Jest to jedyne takie skupisko dębów szypułkowych w Europie. Najsłynniejsze z nich rosną w przypałacowym parku w Rogalinie, są to dęby „Lech”, „Czech” i „Rus” oraz dąb „Edward” rosnący blisko krawędzi doliny Warty. 

Lasy zajmują prawie połowę powierzchni Parku. Przeważają liściaste lasy łęgowe w dolinie Warty oraz grądy i bory mieszane, rosnące na zboczach doliny i na wysoczyznach morenowych. W drzewostanie lasów łęgowych dominują dąb, jesion, topole: biała i czarna oraz wierzba.

Park Krajobrazowy Promno

Park Krajobrazowy Promno jest jednym z najmniejszych tego typy obiektów w województwie wielkopolskim. Położenie Parku blisko Poznania oraz dogodny do niego dojazd czyni jego obszar atrakcyjnym dla turystyki i wypoczynku. Wokół parku krajobrazowego wyznaczono otulinę, której część znajduje się na terenie Nadleśnictwa Babki. 

Do szczególnych celów ochrony na terenie Parku należy m. in. zachowanie trwałości oraz różnorodności biologicznej ekosystemów leśnych wraz ze spontanicznymi procesami ich dynamiki, zachowanie populacji rzadkich i chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk, zachowanie cennych ekosystemów, w tym: bagiennych, leśnych, łąkowych, murawowych, wodnych i zaroślowych.

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka ma wybitnie leśny charakter. Został utworzony w celu ochrony i zachowania i najbardziej zbliżonego do naturalnego kompleksu leśnego okolic Poznania. Wyróżnia się on od innych 80% lesistością, niezbyt dużymi jeziorami przeważnie obrośniętymi wokół lasami z nie dostępnymi brzegami. 

Do szczególnych celów ochrony na terenie Parku należą m. in. ochrona i zachowanie jednego z najciekawszych fragmentów krajobrazu polodowcowego w środkowej Wielkopolsce; zachowanie trwałości oraz różnorodności biologicznej ekosystemów; zachowanie populacji rzadkich i chronionychgatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk; zachowanie cennych ekosystemów, w tym: bagiennych, leśnych, łąkowych, murawowych, wodnych i zaroślowych; utrzymanie walorów kulturowych, w tym historycznych traktów: Annowskiego, Bednarskiego, Pławińskiego, Poznańskiego i zielonkowskiego; utrzymanie struktury przestrzennej terenów z uwzględnieniem swoistych cech miejscowego krajobrazu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WYRUSZAMY NA JAGODY

WYRUSZAMY NA JAGODY

W wielkopolskich lasach rozpoczął się sezon na jagody. Na własne potrzeby można je zbierać bez ograniczeń, ale musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

Owoce runa leśnego powinniśmy zbierać ręczne, bez użycia jakichkolwiek narzędzi czy urządzeń, które niszczą lub uszkadzają roślinny.

Słoneczne lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu a zbieranie jagód czy też grzybów to najczęstsze powody wypraw do lasu. W wielkopolskich lasach już od kilku dni można spotkać osoby zbierające jagody. Borówka czarna - bo tak się fachowo nazywa ma wiele nazw zwyczajowych, m.in. jagoda, czernica, borówka czarna, czarna jagoda. Występuje w borach sosnowych i świerkowych, w borach mieszanych, na obrzeżach lasu, torfowiskach, polanach często tworząc bardzo rozległe połacie. Borówka kwitnie od kwietnia do czerwca, a pierwsze owoce  pojawiają się już w połowie czerwca, niekiedy utrzymują się aż do końca września. Owocami są kuliste jagody, wielkości 5-8 mm, o silnie barwiącym, ciemnoczerwonym soku. Smaczne owoce borówki królują wśród przepisów kulinarnych, mają też duże zastosowanie w lecznictwie.

 

Ponadto mają działanie m.in. przeciwcukrzycowe, ściągające i  antyseptyczne. Są znakomitym źródłem witaminy C i cukru, zaspokajające pierwszy głód. Świeże jagody oraz wyciągi z liści zawierają substancję działającą  podobnie jak insulina, regulujące poziom cukru we krwi. Poza tym czarna jagoda jest również lekarstwem na dolegliwości żołądkowe. Ekstrakty z jagód znajdują się w preparatach okulistycznych. Stosuje się je zarówno w zaburzeniach mikrokrążenia w gałce ocznej, jak i przy chorobach siatkówki oka. Polecane są również osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu, bo zawarte w nich substancje wzmacniają naczynia włosowate, czyniąc je nieprzepuszczalnymi dla cholesterolu.

Zbierający jagody powinni jednak pamiętać, aby przed zjedzeniem, dokładnie umyć owoce. Brudne jagody mogą być źródłem groźnej choroby pasożytniczej, jaką jest bąblowica. Wywołuje ją larwy tasiemców roznoszony m.in. przez lisy, które zakażają odchodami runo leśne. Wyruszając do lasu należy pamiętać również o zagrożeniu ze strony kleszczy. Aby się przed nimi uchronić prosimy pamiętać o odpowiednim stroju, oraz o używaniu różnego rodzaju repelentów.