Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione za względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych

Na  gruntach Nadleśnictwa Babki znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu:  „Zlewnia Jezior Kórnicko-Zaniemyskich"  oraz Dolina Cybiny w Poznaniu.

Pierwszy z nich obejmuje wyróżniające się krajobrazowo tereny o różnych typach ekosystemów mające na ceku ochronę zlewni jezior Zaniemysko-Kórnickich. Powierzchnię całego obszaru określono na 9000 ha. Drugi obszar obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowych ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem, a także pełnioną funkcję korytarzy ekologicznych.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dramatyczna sytuacja po przejściu nawałnic

Dramatyczna sytuacja po przejściu nawałnic

Wieczorem 11 sierpnia 2017 r. przez tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przeszły burze połączone z silnymi opadami deszczu i huraganem. W nawałnicach ucierpiały lasy położone na terenie aż 4 nadleśnictw: Jarocin, Piaski, Czerniejewo oraz najbardziej dotknięte klęską nadleśnictwo Gniezno.

Leśnicy oceniają właśnie straty w drzewostanach i infrastrukturze oraz udrożniają główne szlaki komunikacyjne wraz z jednostkami państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Wstępne szacunki gnieźnieńskich leśników mówią o zniszczonych 3 tys. ha lasu i szacunkowej masie około 800 tys m3 drewna. Jest to ilość drewna planowana do wycięcia w normalnych warunkach w ciągu 10 lat! Szkody mają charakter wielkopowierzchniowy.

Koordynacje nad działaniami poszczególnych nadleśnictw sprawuje dyrektor RDLP w Poznaniu Tomasz Markiewicz.

W nadleśnictwie Gniezno został ogłoszony zakaz wstępu do lasu obowiązujący do odwołania. Leśnicy apelują o przestrzeganie zakazu ze względu na realne zagrożenie życia spowodowane przez połamane i powalone drzewa.

To największa klęska w historii polskich lasów. Łącznie w skali kraju oszacowano do tej pory 7,7 mln m3 powalonych drzew, co daje 38 tys. ha do ponownego odnowienia. Skalę zniszczeń prezentuje mapa. Szacowanie szkód wciąż trwa.

https://www.youtube.com/watch?v=rrMKweRbwE0