Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych

Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie www.lasy.gov.pl
Zadania  z  hodowli lasu realizowane są zgodnie z obowiązującym „Planem Urządzenia Nadleśnictwa Babki". Średnioroczne zadania dla nadleśnictwa przedstawiają się następująco:
- Odnowienia i zalesienia 125 ha. W ostatnich latach w n-ctwie znacznie wzrósł udział odnowień po rębniach złożonych. Na powierzchniach zróżnicowanych pod względem glebowym i wilgotnościowym stosuje się oprócz gatunków głównych bogaty wachlarz gatunków domieszkowych dążąc do maksymalnego wykorzystania mikrosiedlisk. W odnowieniach  wykorzystuje się istniejące samosiewy i kępy podrostów. Rocznie uznaje się około 5 ha odnowień  naturalnych.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wilki coraz bliżej miasta

Wilki coraz bliżej miasta

Od pewnego czasu słyszymy o rozrastającej się populacji wilków. Dotąd były to jednak informacje dalekie i niepewne. Od dziś mamy już pewność, że wilki znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania.

Myśliwi z Koła Łowieckiego nr 2 „Ratusz” w Poznaniu, znajdującego się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Babki, przy pomocy fotopułapki po raz kolejny nagrali wilki. Miało to miejsce w lasku przy ulicy Darzyborskiej, na terenie leśnictwa Kobylepole. Fotopułapka nagrała cała wilczą watahę, która z zainteresowaniem rozgląda się po lesie.

 

Wilki w podpoznańskich lasach polują na zwierzynę łowną, jednak ze względu na fakt, iż

zwierzęta te znajdują się wyjątkowo blisko miejsc bytowania ludzi zalecamy daleko posuniętą ostrożność. Szczególnie podczas spacerów po lesie.  W przypadku spotkania z wilkami zalecamy zachować spokój i zachowywać się normalnie. W żadnym wypadku nie gonić wilków, ani przed nimi nie uciekać, jeżeli spacerujemy z psem, należy trzymać go na smyczy możliwie blisko siebie.

A oto film nagrany przez myśliwych z Koła Lowieckiego "Ratusz":

 

https://www.youtube.com/watch?v=EljPRdYkFps&feature=youtu.be