Wydawca treści
Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych
Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Przeczytaj więcej na stronie www.lasy.gov.pl
Zadania z hodowli lasu realizowane są zgodnie z obowiązującym „Planem Urządzenia Nadleśnictwa Babki". Średnioroczne zadania dla nadleśnictwa przedstawiają się następująco:
- Odnowienia i zalesienia 125 ha. W ostatnich latach w n-ctwie znacznie wzrósł udział odnowień po rębniach złożonych. Na powierzchniach zróżnicowanych pod względem glebowym i wilgotnościowym stosuje się oprócz gatunków głównych bogaty wachlarz gatunków domieszkowych dążąc do maksymalnego wykorzystania mikrosiedlisk. W odnowieniach wykorzystuje się istniejące samosiewy i kępy podrostów. Rocznie uznaje się około 5 ha odnowień naturalnych.
Najnowsze aktualności
Szyszka, szyszki, szyszce, szyszkę, szyszką, szyszce, szyszko
Szyszka, szyszki, szyszce, szyszkę, szyszką, szyszce, szyszko
Jest czas, że leśnicy odmieniają to słowo przez wszystkie przypadki, ponieważ wyhodowanie przyszłego drzewostanu stanowi długi i złożony proces, który w przypadku odnowienia sztucznego rozpoczyna się od zbioru szyszek. Pozyskiwane są one ze specjalnie wyznaczonych w tym celu drzewostanów.
Wyróżniamy wyłączone drzewostany nasienne (WDN), gospodarcze drzewostany nasienne (GDN), plantacje nasienne (PN) i plantacyjne uprawy nasienne (PUN), które są odpowiednio oznaczone w terenie. WDN oraz GDN identyfikuje się na podstawie żółtych znaków na drzewach – w pierwszym przypadku są to ciągłe opaski, szerokości 10 cm, wykonane jasnożółtą farbą na drzewach skrajnych i granicznych, na wysokości 1,5 m. Dodatkowo drzewa umiejscowione na załamaniach granicy posiadają literę „N”.
W wyłączonych drzewostanach nasiennych wyznacza się drzewa mateczne, które posiadają żółtą opaskę szerokości 5 cm i numer pod jakim zostaną wpisane do Krajowego Rejestru Leśnego Materiału Podstawowego BNL oraz dla każdego z nich cztery drzewa porównawcze podpisane cyframi 1 – 4. Natomiast w gospodarczych drzewostanach nasiennych drzewa obrzeżne oraz na narożnikach posiadają namalowane przerywane opaski. W Nadleśnictwie Babki występuje wyłączony drzewostan nasienny sosny czarnej oraz cenny drzewostan modrzewiowy. Plantacje nasienne zakładane są z klonów drzew matecznych przez szczepienie (rozmnażanie wegetatywne), natomiast plantacyjne uprawy nasienne z nasion drzew matecznych drogą rozmnażania generatywnego. Plantacje muszą być izolowane przed pyłkiem pochodzącym z zewnątrz.
Na ustalenie terminu zbioru wpływ mogą mieć właściwości poszczególnych gatunków drzew. Część gatunków po osiągnięciu dojrzałości, w stosunkowo krótkim czasie wysiewa nasiona z szyszek (np. sosna wejmutka), stąd zasadnicze znaczenie posiadają obserwacje dojrzewania, gdyż zbiór musi odbyć się tuż przed terminem naturalnego opadania nasion. Natomiast nasiona sosny zwyczajnej, świerka pospolitego, czy modrzewia pozostają przez dość długi okres zamknięte w szyszkach (od listopada do marca). W tym przypadku o terminie decyduje wzgląd na większą bądź mniejszą podatność szyszek do wyłuszczania, czynniki organizacyjne zbioru, przebieg pogody (temperatura musi być niska, aby szyszki nie zaczęły się otwierać), wreszcie rozplanowanie prac wyłuszczarskich.
Szyszki pozyskiwane są z drzew leżących w gospodarczych drzewostanach nasiennych. Z kolei na plantacjach nasiennych oraz w wyłączonych drzewostanach nasiennych – z drzew stojących. Zbiór szyszek z 30 metrowych sosen wymaga posiadania specjalistycznych uprawnień i odpowiedniego sprzętu, stąd wykonują go alpiniści. Określenie ilości szyszek do pozyskania ustala się na podstawie wydajności nasion. Wydajność nasion ze 100 kg szyszek sosny zwyczajnej wynosi 1 – 1,5%. Po zebraniu szyszki trafiają do wyłuszczarni, a otrzymane nasiona do szkółki leśnej, gdzie wyhodowane zostaną sadzonki. Zadaniem leśników jest zachowanie ciągłości trwania lasów. W związku z tym, że nie każdego roku są lata nasienne, dlatego muszą oni pamiętać o utrzymywaniu zapasu nasion przynajmniej na kilka lat, który gromadzony jest w magazynie nasion przy wyłuszczarni.
W Nadleśnictwie Babki w tym roku zbiór szyszek sosnowych odbywa się w gospodarczych drzewostanach nasiennych zlokalizowanych w leśnictwach Mechlin i Czmoń. Zaplanowane jest zebranie kilku ton szyszek. Zapotrzebowanie Nadleśnictwa na nasiona sosny wynosi corocznie około 30 kg – do wysiewu w lesie na powierzchniach odnowieniowych oraz około 20 kg do wysiewu w szkółce leśnej w cyklu produkcji sadzonek.