Wydawca treści
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
• opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
• analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
• program ochrony przyrody,
• określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Tekst wspólny uzupełniony o link http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_poznan/nadl_babki/plan_urzadzania_lasu
Najnowsze aktualności
Nowe tablice informacyjne na terenie Nadleśnictwa Babki
Nowe tablice informacyjne na terenie Nadleśnictwa Babki
W dniu 25.07.2018 roku z inicjatywy Nadleśnictwa Babki i Koła Łowieckiego nr 21 "Jawor" w Poznaniu, ustawiono na trasie Wiórek–Sasinowo nowe tablice ostrzegające kierowców o możliwości kolizji z dziką zwierzyną. Na tym odcinku ruchliwej drogi często dochodzi do bardzo groźnych wypadków ze zwierzyną, która ze swoich dziennych ostoi w zaroślach i łęgach nadwarciańskich przemieszczają się w godzinach wieczornych w kierunku pól i łąk, na których żerują.
W tym samym dniu Nadleśnictwo Babki wspólnie z KŁ „Leśnik” nr 14 z Poznania ustawiło takie same dwie tablice na trasie obwodnicy Kórnika w miejscowościach Bnin i Czmoń.
Zderzenie z dzikimi zwierzętami jest zawsze dużym problemem nie tylko dla zwierzyny, ale przede wszystkim dla kierowcy i podróżujących z nim pasażerów. Za szkody, które zwierzyna wyrządzi kierowcy, Koło Łowieckie dzierżawiące obwód oraz właściwe Nadleśnictwo nie ponoszą odpowiedzialności. Przydatne jest wówczas autocasco kierowcy.
Jedynym sposobem aby jadąc przez las po zmroku uniknąć kolizji ze zwierzyną jest zmniejszenie prędkości. Mamy nadzieję, że ustawienie tych tablic tzw. „czarnych punktów” uzmysłowi kierowcom, że rozwijanie nadmiernej prędkości na tym odcinku może skończyć się tragicznie zarówno dla nich jak i dla zwierzyny.
Wszystkim kierowcom życzymy, aby nigdy nie mieli nieprzyjemności zderzenia się z dziką zwierzyną, prosimy jednocześnie o spokojną i rozważną jazdę.