Wydawca treści
Rezerwaty przyrody
Na terenie Nadleśnictwa Babki znajduje się jeden leśny Rezerwat Przyrody "Czmoń". Utworzony został na podstawie rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 21 grudnia 1998 roku.
Rezerwaty przyrody obejmują ochroną najcenniejsze obiekty przyrodnicze. Zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie przyrody są to obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. Na obszarze Nadleśnictwa Babki wyznaczono jeden rezerwat przyrody – „Czmoń”.
Rezerwat znajduje się w obrębie Kórnik, w leśnictwie Czmoń, położony jest na granicy gmin Śrem i Kórnik, w odległości 300 m na wschód od ruchliwej trasy łączącej Kórnik ze Śremem. Jego powierzchnia wynosi 23,57 ha, w tym leśna 23,35 ha. W fizyczno-geograficznej regionizacji Polski leży na obszarze mezoregionu Kotliny Śremskiej. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych jednego z najlepiej zachowanych fragmentów lasów dębowo-grabowych środkowej Wielkopolski z przestojami starych drzew, bogatą florą wiosenną oraz chronionymi gatunkami roślin.
Struktura zbiorowiska jest wielowarstwowa, utworzona z warstwy drzew, podszytu, warstwy zielnej i bardzo słabo rozwiniętej warstwy mszystej.
Najwyższe piętro tego lasu zróżnicowane jest na dwa poziomy: wyższy utworzony przez dąb szypułkowy (Quercus robur) i jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) oraz niższy, w którym dominuje grab zwyczajny (Carpinus Betulus) i klon jawor (Acer pseudoplatanus). Drzewa te dobrze się odnawiają, o czym świadczy ich obecność w podszycie oraz w runie. W prześwietlonych partiach lasu licznie występują też leszczyna (Coryllus avellana), a także dereń świdwa (Cornus sanquinea), trzmielina zwyczajna (Evonymus europea) i czeremcha zwyczajna (Paddus avium).
Warstwa runa charakteryzuje się bardzo wysokim w wielu miejscach pełnym pokryciem. W jej skład wchodzą liczne gatunki tworzące charakterystyczny aspekt wiosenny. Na uwagę zasługują występujące tam gatunki podlegające ochronie całkowitej lub częściowej.
Ochronie gatunkowej ścisłej podlega lilia złotogłów (Lilium martagon), a ochronie gatunkowej częściowej takie gatunki jak: kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborin), listera jajowata (Listera ovata).
Najnowsze aktualności
Z drewna. Festiwal doświadczeń
Z drewna. Festiwal doświadczeń
Używamy go od tysięcy lat. Kształtowało rozwój naszej cywilizacji. Jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. W budownictwie, transporcie, do wytwarzania przedmiotów użytku codziennego, a przede wszystkim jako źródło energii.
Drewno. Obecnie ma około 30 tysięcy zastosowań. Skąd się bierze i komu jest potrzebne? Dlaczego nazywamy je surowcem doskonałym, odnawialnym i ekologicznym? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie?
Jak wygląda codzienna praca leśnika? W jaki sposób leśniczy wycenia wartość drewna w stosie? Jakimi narzędziami posługuje się w swojej codziennej pracy?
Na te jak i na wiele innych pytań leśnicy oraz zaproszeni goście odpowiedzą podczas drugiego pikniku o drewnie, organizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu, przy udziale Nadleśnictwa Babki
pn. „Z drewna. Festiwal doświadczeń”.
W programie między innymi:
- zasiądź za sterami „leśnych monster trucków”, czyli pokazy maszyn wielooperacyjnych, pozyskujących drewno;
- stoiska producentów drewnianej biżuterii, domowych ozdób oraz zabawek ;
- drewno jest wspaniałe, czyli fizyka i chemia na wesoło - warsztaty dla najmłodszych, odkrywające niezwykłe właściwości drewna;
- odpukać w niemalowane drewno - warsztaty plastyczne, pirograficzne;
- papier to też drewno! - czerpanie papieru;
- historia wikliniarstwa, warsztaty wyplatania z pracami dla wszystkich uczestników;
- magiczne drewno - leśne eksperymenty pod okiem naukowców;
- samodzielne budowanie budek dla ptaków oraz karmników
- biegi w drewniakach;
- gigantyczna jenga;
- i wiele innych.
Na wspólne odkrywanie tajemnic drewna zapraszamy na polanę w Swarzędzu przy ul. Strzeleckiej w dniu 8 września 2019 roku. Czekamy na Was od 11.00 do 18.00.