Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Babki znajduje się jeden leśny Rezerwat Przyrody "Czmoń". Utworzony został na podstawie rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 21 grudnia 1998 roku.

Rezerwaty przyrody obejmują ochroną najcenniejsze obiekty przyrodnicze. Zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie przyrody są to obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. Na obszarze Nadleśnictwa Babki wyznaczono jeden rezerwat przyrody – „Czmoń”.

 

 

Rezerwat znajduje się w obrębie Kórnik, w leśnictwie Czmoń, położony jest na granicy gmin Śrem i Kórnik, w odległości 300 m na wschód od ruchliwej trasy łączącej Kórnik ze Śremem. Jego powierzchnia wynosi 23,57 ha, w tym leśna 23,35 ha. W fizyczno-geograficznej regionizacji Polski leży na obszarze mezoregionu Kotliny Śremskiej. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych jednego z najlepiej zachowanych fragmentów lasów dębowo-grabowych środkowej Wielkopolski z przestojami starych drzew, bogatą florą wiosenną oraz chronionymi gatunkami roślin. 

Struktura zbiorowiska jest wielowarstwowa, utworzona z warstwy drzew, podszytu, warstwy zielnej i bardzo słabo rozwiniętej warstwy mszystej.

Najwyższe piętro tego lasu zróżnicowane jest na dwa poziomy: wyższy utworzony przez dąb szypułkowy  (Quercus robur) i jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) oraz niższy, w którym dominuje grab zwyczajny (Carpinus Betulus) i klon jawor (Acer pseudoplatanus). Drzewa te dobrze się odnawiają, o czym świadczy ich obecność w podszycie oraz w runie. W prześwietlonych partiach lasu  licznie występują też leszczyna (Coryllus avellana), a także dereń świdwa (Cornus sanquinea), trzmielina zwyczajna (Evonymus europea) i czeremcha zwyczajna (Paddus avium).

Warstwa runa charakteryzuje się bardzo wysokim w wielu miejscach pełnym pokryciem. W jej skład wchodzą liczne gatunki tworzące charakterystyczny aspekt wiosenny. Na uwagę zasługują występujące tam gatunki podlegające ochronie całkowitej lub częściowej.

Ochronie gatunkowej ścisłej podlega lilia złotogłów (Lilium martagon), a ochronie gatunkowej częściowej takie gatunki jak: kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborin), listera jajowata (Listera ovata). 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wilki coraz bliżej miasta

Wilki coraz bliżej miasta

Od pewnego czasu słyszymy o rozrastającej się populacji wilków. Dotąd były to jednak informacje dalekie i niepewne. Od dziś mamy już pewność, że wilki znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania.

Myśliwi z Koła Łowieckiego nr 2 „Ratusz” w Poznaniu, znajdującego się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Babki, przy pomocy fotopułapki po raz kolejny nagrali wilki. Miało to miejsce w lasku przy ulicy Darzyborskiej, na terenie leśnictwa Kobylepole. Fotopułapka nagrała cała wilczą watahę, która z zainteresowaniem rozgląda się po lesie.

 

Wilki w podpoznańskich lasach polują na zwierzynę łowną, jednak ze względu na fakt, iż

zwierzęta te znajdują się wyjątkowo blisko miejsc bytowania ludzi zalecamy daleko posuniętą ostrożność. Szczególnie podczas spacerów po lesie.  W przypadku spotkania z wilkami zalecamy zachować spokój i zachowywać się normalnie. W żadnym wypadku nie gonić wilków, ani przed nimi nie uciekać, jeżeli spacerujemy z psem, należy trzymać go na smyczy możliwie blisko siebie.

A oto film nagrany przez myśliwych z Koła Lowieckiego "Ratusz":

 

https://www.youtube.com/watch?v=EljPRdYkFps&feature=youtu.be