Wydawca treści Wydawca treści

Położenie nadleśnictwa

Lasy położone są w samym centrum Wielkopolski między 16o52'21" a 17o11'29" długości geograficznej wschodniej oraz 52o05'40" a 52o27'40'' szerokości geograficznej północnej.

Lasy i grunty leśne Nadleśnictwa Babki w całości położone są na terenie województwa wielkopolskiego, na terenie gmin: Mosina, Kórnik, Śrem, Swarzędz, Pobiedziska, Murowana Goślina, Kleszczewo, Zaniemyśl i Luboń oraz miast: Poznań, Swarzędz, Kórnik i Luboń.

http://mapa.poznan.lasy.gov.pl/


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Węgiel zmagazynowany w młodym lesie

Węgiel zmagazynowany w młodym lesie

O tym ile życiodajnego węgla jest w stanie zgromadzić młody las dyskutowano podczas ostatniej narady leśników w Nadleśnictwie Oborniki.

 Spotkanie rozpoczął Zastępca Nadleśniczego ds. gospodarki leśnej Artur Stawicki, który przedstawił rys historyczny, położenie i zasięg Nadleśnictwa Oborniki. W części omówione zostały również zagadnienia związane z działem użytkowania lasu i marketingu.

 

 Zgodnie z tematem szkolenia najobszerniej przedstawiony został dział hodowli lasu, a w nim odnowienia naturalne. W Nadleśnictwie Oborniki na 200 ha odnowień rocznie około 50 ha to odnowienia naturalne, głównie sosnowe. Nadleśnictwo oprócz standardowego przygotowania gleby (wyorywanie bruzd pługiem leśnym) stosuje inne opracowane przez nadleśnictwo metody, z którymi się zapoznaliśmy.

 

Kolejną część szkolenia przeprowadził Zastępca Nadleśniczego ds. rozwoju Jarosław Bator.  

 

Nadleśnictwo Oborniki jest jednym nadleśnictw w którym odbywa się realizacja krajowego pilotażowego projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych. Głównym założeniem projektu LGW jest doprowadzenie do zmagazynowania w wybranych częściach lasu dodatkowych ilości węgla organicznego. Według prowadzącego szkolenie głównymi sposobami jakimi można osiągnąć cele LGW są:

- zalesienia gruntów niezalesionych lub wprowadzanie zalesień,

- zamiana rębni zupełnej na złożoną,

- wykorzystywanie odnowień naturalnych (samosiew), oraz z siewu zamiast sadzenia,

- wprowadzanie podsadzeń,

- wprowadzanie stref ekotonowych.

 

W części terenowej szkolenia Zastępca Nadleśniczego Artur Stawicki zaprezentował m.in. powierzchnie z odnowieniem naturalnym So na uprawach po rębniach zupełnych oraz odnowienia naturalne po cięciach uprzątających w drzewostanach sosnowych.

 

 Bogatsi o nowe doświadczenia i dobre wspomnienia wróciliśmy do Nadleśnictwa Babki.