Wydawca treści
Historia Nadleśnictwa Babki
Lasy obecnego Nadleśnictwa Babki przed II wojną światową stanowiły własność prywatną (głównie majątkową i chłopską), Fundacji Kórnickiej i Lasów Państwowych.
W 1945 roku, bezpośrednio po wyzwoleniu Polski spod okupacji niemieckiej z licznych kompleksów dawnych właścicieli utworzono cztery Nadleśnictwa: Kórnik, Ludwikowo, Poznań i Wierzonka.
W październiku 1946 roku Nadleśnictwo Wierzonka uległo likwidacji, a jego tereny rozdzielono pomiędzy nadleśnictwa Biedrusko, Poznań i Zielonka, natomiast 1.X.1947 roku z Nadleśnictwa Kórnik wyodrębniono Nadleśnictwo Babki.
Od 1.01.1976 roku do 31.XII.1994 roku składało się z trzech obrębów: Babki, Dziewicza Góra i Kórnik.
Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 28.XII.1994 roku oraz Zarządzeniem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu z dnia 6.I.1995 roku z Obrębu Biedrusko (Nadleśnictwo Oborniki) i Obrębu Dziewicza Góra (Nadleśnictwo Babki), utworzono nowe, nieistniejące już dzisiaj Nadleśnictwo Czerwonak.
Na podstawie Zarządzenia DGLP nr 47 z dnia 22 sierpnia 2007 roku w sprawie wprowadzenia zmian w powierzchni i zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Babki i Łopuchówko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu zmianie uległy granice i powierzchnia tych nadleśnictw. Zasoby Nadleśnictwa Babki powiększone zostały o obecne Leśnictwo Mechowo oraz kompleks leśny Antoninek.
W obecnych granicach nadleśnictwo składa się z dwóch obrębów Babki i Kórnik, dziewięciu Leśnictw: Drapałka, Kobylepole, Mieczewo, Rogalin, Mechowo, Błażejewo, Czmoń, Łękno, Mechlin, oraz posiada jedną szkółkę leśną „Odrzykożuch".
Najnowsze aktualności
Dramatyczna sytuacja po przejściu nawałnic
Dramatyczna sytuacja po przejściu nawałnic
Wieczorem 11 sierpnia 2017 r. przez tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przeszły burze połączone z silnymi opadami deszczu i huraganem. W nawałnicach ucierpiały lasy położone na terenie aż 4 nadleśnictw: Jarocin, Piaski, Czerniejewo oraz najbardziej dotknięte klęską nadleśnictwo Gniezno.
Wstępne szacunki gnieźnieńskich leśników mówią o zniszczonych 3 tys. ha lasu i szacunkowej masie około 800 tys m3 drewna. Jest to ilość drewna planowana do wycięcia w normalnych warunkach w ciągu 10 lat! Szkody mają charakter wielkopowierzchniowy.
Koordynacje nad działaniami poszczególnych nadleśnictw sprawuje dyrektor RDLP w Poznaniu Tomasz Markiewicz.
W nadleśnictwie Gniezno został ogłoszony zakaz wstępu do lasu obowiązujący do odwołania. Leśnicy apelują o przestrzeganie zakazu ze względu na realne zagrożenie życia spowodowane przez połamane i powalone drzewa.