Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Spotkanie przy pomniku poświęconym zamordowanym i potajemnie pochowanym w lesie w Gądkach
Spotkanie przy pomniku poświęconym zamordowanym i potajemnie pochowanym w lesie w Gądkach
Wrześniowe spotkanie okolicznościowe w lesie Drapałka już na stałe wpisane jest w kalendarium uroczystości państwowych oraz kombatanckich związanych z wydarzeniami historycznymi na terenie Wielkopolski.
Podobnie jak w poprzednich latach, w ostatni piątek września spotkaliśmy się przy pomniku poświęconym zamordowanym i potajemnie pochowanym w lesie w Gądkach. Oprócz leśników – organizatorów obchodów, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wielkopolskich kombatantów, władz samorządowych, organizacji pozarządowych i szkół, które wystawiły swoje poczty sztandarowe.
Tegoroczne zgromadzenie miało bardziej uroczysty charakter, ponieważ jego częścią było poświecenia nowo postawionego krzyża, który stanął obok pamiątkowego obelisku z inicjatywy mieszkańców pobliskiego Borówca. Krzyż poświęcił, wygłaszając przy tym uroczystą modlitwę, proboszcz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Robakowie, ks. Kanonik Piotr Piec.
Krótką lekcję historii wyłożył Pan Kazimierz Krawiarz – kustosz Izby Pamiątek Regionalnych w Kórniku - Bninie. Ponieważ w tegorocznych obchodach uczestniczyło wyjątkowo dużo młodzieży – zarówno ze szkół w Robakowie i Kórniku, jak i harcerzy z Hufca ZHP im. Tytusa hr. Działyńskiego w Kórniku – przypomnienie o ważnych wydarzeniach z okresu II wojny światowej miało szczególne znaczenie.
Swoją obecnością zaszczycili nas też ci, dla których pamięć o poległych jest po prostu patriotyczną powinnością – prof. Władysław Chałupka - członek zarządu Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział Wielkopolski, Pan Adam Smorawiński – fundator pomnika, Pan Bronisław Stróżyński – emerytowany pilot Wojska Polskiego, ks. Waldemar Twardowski – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Rodzin w Borówcu – ich postawa jest dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla młodzieży, cenną lekcją i wzorem.
Tradycyjnie przy pomniku zostały złożone kwiaty i zapalone znicze – widoczne znaki naszej pamięci i wdzięczności. Jako pierwszy wiązankę złożył Jan Banacki, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, wyrażając w ten sposób swój szacunek dla tych, co oddali życie w obronie ojczyzny.