Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca

W niedzielę 24 września o godzinie 10:00 do nadleśnictwa Babki, leśnicy i kardiolodzy, dbając o zdrowie i kondycję fizyczną zapraszają ponownie swoich przyjaciół; miłośników lasu i rekreacji, na wędrówkę po lesie. W programie nordyckie spacery w lesie po zdrowie z kijkami. Informacji o lesie i przyrodzie udzielają leśnicy, o zdrowiu i dietetyce mówią fachowcy. Okazją spotkania w lesie jest Światowy Dzień Serca oraz trwająca kampania Lasom Przyjazny. W tym roku spotykamy się po raz dwunasty.

Spotkanie w lesie ma przez spacer z kijkami przybliżyć „mieszczuchom” las. Przypominamy, że Nordic walking (NW) to sport, który pozwala trenować i utrzymywać w dobrej kondycji całe ciało: serce, mięśnie, stawy – bez przeciążania go.

            W trakcie spaceru  atrakcyjną przyrodniczo i widokowo trasą towarzyszą nam leśnicy informując o ciekawostkach przyrodniczych i kulturowych.

Ścieżki tegorocznej edycji prowadzić będą po łęgach nadwarciańskich, których walory doceniono, ustanawiając jak obszary Natura 2000.

Swoją wędrówkę zaczniemy na polu biwakowym w Kotowie nad Wartą (w załączeniu mapka z zaznaczonym dojazdem do miejsca startu). Stąd będziemy mieli do wyboru trzy trasy.

Najkrótsza trasa (2,1 km) doprowadzi do czterech okazałych dębów - pomników przyrody.

Średnia (5,4 km) przebiega wzdłuż malowniczych brzegów Warty, mijając po drodze ruiny dawnej karczmy Biały Gościniec w miejscu nieistniejącej już przeprawy promowej.

Natomiast najdłuższa (ok.8km) łączy walory dwóch pierwszych dodatkowo prowadząc przez gospodarczą część kompleksu leśnego Zwola, pozwalając zapoznać się z pracą leśników.

Na każdej trasie wskazane jest obuwie terenowe i strój spacerowy „na każdą pogodę”

Po spacerze na głodnych uczestników czekać będzie zdrowy, leśny posiłek, przygotowany zgodnie z najlepszą dla serca dietą paleolityczną myśliwych i zbieraczy.

Zapewniamy ograniczoną liczbę kijków nordyckich do spacerów po lesie, obecność instruktorów dyscypliny i leśny posiłek. Wpłata na miejscu 30,00 zł od osoby na pokrycie kosztów posiłku.

Spotykamy się o godzinie 9:30 – 10:00 na polu biwakowym w Kotowie, którego koordynaty GPS to: 52°06'01.4"N 17°08'05.3"E.

Przewidywane zakończenie marszu  ok. godz. 13.00, kiedy to rozpocznie się posiłek regeneracyjny.

Organizatorami aktywnego spotkania w lesie są: Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski, Zakład Rehabilitacji Kardiologicznej AWF w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Oddział w Poznaniu,  Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Babki.

Z uwagi na możliwości organizacyjne prosimy o potwierdzenie udziału do 18.09.2017  na adres:  katarzyna.gomulkiewicz@poznan.lasy.gov.pl  lub babki@poznan.lasy.gov.pl  ew. tel. 61 8788043 w.15

Dalsze informacje:

Jerzy Flisykowski – Polskie Towarzystwo Leśne,

Piotr Dylewicz – Katedra Rehabilitacji Kardiologicznej,

Katarzyna Gomułkiewicz – Nadleśnictwo Babki