Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ochrona PPOŻ

Ochrona PPOŻ

 

            Leśnicy od 27 marca br. rozpoczęli akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasów we wszystkich nadleśnictwach RDLP w Poznaniu.

Uruchomiono m.in. obserwację lasów Nadleśnictwa Babki z dostrzegalni przeciwpożarowej zlokalizowanej w leśnictwie Łękno. oraz z sąsiednich wież nadleśnictw Konstantynowo, Piaski i Łopuchówko. Obserwatorzy wyposażeni w lornetki po zauważeniu dymu przekazują wiadomość do dyżurnego w nadleśnictwie, który określa przybliżone miejsce pożaru, powiadamia straż pożarną i leśniczego. Na miejsce pożaru może też wyjechać Straż Leśna wyposażona w samochód terenowy z urządzeniem gaśniczym.

Codziennie w punkcie prognostycznym badamy wilgotność ściółki w lesie, temperaturę i wilgotność powietrza. Dane te  służą do określenia stopnia zagrożenia pożarowego w strefach prognostycznych. My należymy do 23 strefy w RDLP w Poznaniu – na stronie https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/index.php  możemy odczytać aktualny i prognozowany stan zagrożenia pożarowego.

Do wszystkich osób przebywających na terenach leśnych mamy prośbę o nie posługiwanie się otwartym ogniem, a w razie zauważenia zagrożenia poinformowanie najbliższej Straży Pożarnej  lub Nadleśnictwa.

Telefony alarmowe :

Straż pożarna 998

Nr alarmowy   112

PAD czyli Punkt alarmowo- dyspozycyjny Nadleśnictwa Babki 618788-043, 661872237.