Wydawca treści
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Najnowsze aktualności
Drewno surowiec idealny
Drewno surowiec idealny
Drewno było obecne w życiu codziennym od zawsze. Początkowo dawało poczucie bezpieczeństwa, ogrzewało, umożliwiało przygotowanie posiłków, współcześnie ma ponad 30 tysięcy zastosowań. To materiał idealny, trwały, w 100 procentach odnawialny oraz ekologiczny. Jest niezbędne w budownictwie, transporcie, do wytwarzania licznych przedmiotów codziennego użytku, stanowi źródło energii.
Liczba przedmiotów, które możemy wykonać z drewna jest w zasadzie nieograniczona. Pozyskiwane w sposób zrównoważony przez polskich leśników, o czym świadczą przyznane certyfikaty FSC® i PEFC, daje gwarancję jego powszechnej dostępności przyszłym pokoleniom. Drewniane przedmioty mają jeszcze jedną ważną zaletę - są niepowtarzalne, każdy ich kawałek jest inny, ma różny kształt, barwę i ułożenie słoi. Kupując drewniane przedmioty, chronimy środowisko, gdyż nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
W okresie ostatnich dwudziestu lat pozyskiwano średnio w roku niewiele ponad 57 % przyrostu rocznego drewna, co oznacza że zasobność polskich lasów stale wzrasta.
Kartka papieru, książka, drewniana rama obrazu, podłoga, meble, a nawet całe domy i konstrukcje – uniwersalność drewna i powszechność jego wykorzystania sprawiają, że cząstka lasu jest zawsze obecna w naszym życiu. Przy takiej różnorodności drewna nie dziwne jest że, otacza nas w życiu codziennym, np. w domu czy w szkole. Już dzisiaj 1 września i powrót do szkolnych ławek, a przecież ławki są wykonane z drewna. Tak samo jak krzesła, szafki, większość przyborów w piórniku - linijka, ołówek, kredki, a także zeszyty, podręczniki. Na szkolnej sali gimnastycznej, zazwyczaj króluje parkiet, a drabinki do ćwiczeń lekkoatletycznych są również drewniane.
W dawnych czasach, kiedy nie znano kalkulatorów ani komputerów, sprawne wykonywanie rachunków matematycznych umożliwiały liczydła, czasu zaś pilnowała klepsydra stojąca na drewnianym biurku. Teraz wystarcza nam zegarek na nadgarstku, lub w telefonie, a drewniany globus to już prawdziwy antyk, który zastąpiły popularne aplikacje z mapami.
Jakie gatunki na co się nadają?
Sosna zwyczajna – konstrukcje domów, stolarka okienna i drzwiowa, podłogi, meble, do produkcji papieru, sklejki i wełny drzewnej. Służy za opał.
Świerk pospolity - instrumenty smyczkowe, wyposażenia wnętrz.
Dąb - meblarstwo, beczki do wina, stolarka wewnętrzna.
Dąb czarny - (zwany polskim hebanem), meblarstwo, ekstrawaganckie i długotrwałe meble.
Brzoza brodawkowata - kajaki kanadyjki, meble, sklejka, przedmioty gospodarcze i sportowe, papier.
Lipa - rzeźby, meble, instrumenty muzyczne, przybory szkolne (ekierki, linijki), zapałki, kiedyś wytwarzano z łyka lipowego buty, lecz nie były trwałe, stąd określenie "lipne" na coś nietrwałego.
Grab pospolity - pałeczki do perkusji, trzonki młoteczków fortepianowych, toczenia, wyrobu instrumentów muzycznych, opraw narzędzi stolarskich, sprzętu rolniczego i płóz sań.
Buk zwyczajny - beczki, skrzynki, narzędzia, części maszyn i przyrządów sportowych, oraz wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak krzesła.
Modrzew europejski - budownictwo, zarówno wodne i ziemne. Robi się także z niego sklejki, boazerie, podłogi, płyty wiórowe, do produkcji płyt i oklein, w stolarstwie, meblarstwie, a nawet bednarstwie, gdyż jest kwasoodporne.
Jodła pospolita - papier, elementy konstrukcyjne, wiosła, zapałki, beczki.
- Do wyprodukowania drewna potrzeba wielokrotnie mniej energii niż do produkcji stali, aluminium, betonu i tworzyw syntetycznych. Co więcej, drewno jest zasobem odnawialnym, a jego wykorzystywanie nie powoduje znaczących ujemnych skutków dla środowiska i człowieka.
- Podczas upałów budynki drewniane i murowane wykładane drewnem są oazami chłodu, a zimą w ich wnętrzach utrzymuje się wysoka temperatura, gdyż drewno jest doskonałym izolatorem;
- Zapach każdego gatunku drewna jest inny. Jego źródłem są żywice, olejki eteryczne i garbniki znajdujące się w drewnie. Z upływem lat drewno traci zapach.
- W 2016 r. szwedzcy naukowcy stworzyli technologię pozwalającą wyprodukować tzw. drewno transparentne, które jest mocniejsze od szkła!
- Żywica modrzewiowa jest bardzo ceniona przez malarzy. Produkuje się z niej terpentynę wenecką dodawaną do farb.