Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

 

Centrum Edukacji i Promocji Drewna 

Centrum Edukacji i Promocji Drewna znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa Babki. Sam budynek wykonano z drewna z zastosowaniem najnowszych technologii w dziedzinie efektywności energetycznej. Wykorzystano ekologiczne rozwiązania, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, czy rekuperację. W celu ograniczenia wykorzystania energii elektrycznej zastosowano oświetlenie LED. Centrum jest samowystarczalne energetycznie. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na Lata 2014-2020 zgodnie z umową o dofinansowanie Projektu pt. „Budowa Centrum Edukacji i Promocji Drewna wraz z wyposażeniem". Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. 

Sala ekspozycyjna została wyposażona w zestaw urządzeń do mappingu. Dowiemy się tam, jak wygląda cykl życia lasu i jaką rolę w nim pełni leśnik oraz z jakich warstw składa się las. W sali znajdują się również dwa kioski multimedialne dostępne dla odwiedzających, dzięki którym mogą utrwalać wiedzę aktywnie i samodzielnie. Kioski multimedialne oraz pomoce dydaktyczne dostosowane są dla osób słabowidzących. 

Zagadnienia podejmowane na zajęciach będą dotyczyć cyklu życia lasu i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz najbardziej ekologicznego surowca, jakim jest drewno! Zajęcia prowadzone będą również w formie warsztatów "Zrób to sam". Możliwy jest także spacer po ścieżce edukacyjnej przy Nadleśnictwie. 

Wizytę można zarezerwować na stronie internetowej: cyklzycialasu.pl.

Kraina Modrej Przygody, izba edukacyjna

Na terenie szkółki leśnej Odrzykożuch znajduje się izba edukacyjna wyposażona w sprzęt multimedialny oraz liczne pomoce dydaktyczne. Zachęcamy do odwiedzenia ścieżki przyrodniczej "Kraina Modrej Przygody", której wyposażenie poszczególnych punktów tematycznych umożliwia uczestnikom edukacji wielozmysłowy kontakt z eksponatami. Dużą atrakcją ścieżki jest wystawa naturalnych gniazd dużych ptaków, m.in. bielika i bociana czarnego. 

Długość ścieżki wynosi około 2 km a czas zwiedzania 3-4 godziny. Obiekt zlokalizowany jest w leśnictwie Odrzykożuch.

Rezerwacja zajęć w izbie edukacyjnej na ścieżce przyrodniczej "Kraina Modrej Przygody" możliwa jest pod numerem telefonu: 694-447-488. 

Ścieżka przyrodnicza Łękno, wigwam

Ścieżka przyrodnicza przebiega przez teren leśnictwa Łękno i przebiega wokół jeziora o tej samej nazwie, gdzie na początku trasy dużym zainteresowaniem cieszy się wigwam, w którym mogą odbywać się spotkania edukacyjne, może posłużyć za schronienie, czy miejsce piknikowe. Długość ścieżki edukacyjnej wynosi ok. 3 km, a czas zwiedzania ok. 3 godziny. 

Prosimy o wcześniejsze umówienie zajęć przez kontakt telefoniczny pod numerem: 530-631-406.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wspólne działania służb mundurowych

Wspólne działania służb mundurowych

Kolejne działania, na terenach Nadleśnictwa Babki, przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Śremie, Straży Leśnej i Rybackiej. Mundurowi ukarali trzech kierowców, którzy naruszyli zakaz wjazdu do lasu, w tym mieszkańca gminy Kórnik poruszającego się motocyklem crossowym. Funkcjonariusze kontrolowali też pojazdy transportujące drewno oraz tereny nad wodami, aby sprawdzić czy nie dochodzi na nich do kłusownictwa.

Chyba wszyscy lubimy wybrać się na spokojny spacer do lasu. Podziwiać piękno przyrody, nasłuchiwać spiewu ptaków i szumu drzew, rozkoszować się ciszą i spokojem. Niestety nie zawsze nam się to udaje, lasy Nadleśnictwa Babki, ze względu na swoje położenie są szczególnie chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, ale również i przez różnego rodzaju kierowców. To właśnie w tych ostatnich wymierzone są wspólne działania Straży Leśnej, Policji i Straży Rybackiej.
 

 Z powodu licznych sygnałów jakie docierają do naszego Nadleśnictwa jak również do Komendy Powiatowej Policji w Śremie postanowiliśmy zadbać o bezpieczeństwo osób odwiedzających nasze lasy.

Pod koniec lipca br. na terenach leśnych i nad wodami w gminie Śrem odbyła się kolejna akcja służb pożadkowych. Strażnicy Leśni: Zbigniew Jasielski i Mateusz Nowicki wraz z dzielnicowym asp. szt. Bartoszem Limańskim oraz z Tomaszem Markiewiczem ze Straży Rybackiej z Zaniemyśla patrorowali tereny leśne i nadrzeczne.

W trakcie wspólnej akcji mundurowi ujawnili trzy wykroczenia. Wszystkie dotyczyły właśnie naruszenia zakazu wjazdu do lasu. Funkcjonariusze nałożyli mandat karny na 35-letniego mieszkańca gminy Kórnik, który jeździł po lesie motocyklem crossowym. Ponadto w postępowaniu mandatowym ukarani też zostali: kierujący VW, 41-letni mieszkaniec Poznania oraz kierujący Fiatem Panda, 45-letni mieszkaniec gminy Lipno.

Podczas działań kontrolowano również pojazdy transportujące drewno, aby sprawdzić czy nie doszło do kradzieży tego surowca oraz sprawdzano czy nad wodą nie dochodzi do kłusownictwa.

Wspólne akcje będą kontynuowane, mundurowi już zapowiadają kolejne działania.