Wydawca treści Wydawca treści

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.

Tak się zaczęło

W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.

Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.

O co w tym chodzi?

Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.

Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.

Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu

Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…

Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Przetarg na dzierżawę placu magazynowego

Przetarg na dzierżawę placu magazynowego

Babki, 15 marca 2018 roku

Znak sprawy: ZG.2217.54.2017

O G Ł O S Z E N I E

o ponownym publicznym przetargu ofertowym pisemnym nieograniczonym

 

Organizator przetargu:   Skarb Państwa –Nadleśniczy Nadleśnictwa Babki

                                       Babki 2,  61-160 Poznań

                                       www.babki.poznan.lasy.gov.pl

                                       e-mail: babki@poznan.lasy.gov.pl

 

Przedmiot przetargu: Przedmiot dzierżawy ewidencyjnie stanowi część działki nr 139/2, obręb Gądki, gmina Kórnik, użytek Ls, oznaczoną na załączniku graficznym nr 7, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr PO2P/00027042/3 w Sądzie Rejonowym w Środzie Wlkp.

Grunt częściowo utwardzony o powierzchni 11 543 m2 zabudowany wiatą otwartą o następujących parametrach:

- wymiary: 11,66m x 54,00 m, wysokość 3,0 - 4,0 m, (pow. zabudowy 656,06 m2, pow. użytkowa 629,64 m2, kubatura 3280,30 m3),

- konstrukcja (słupy i konstrukcja dachu) stalowa, wiata otwarta (bez obudowy ścian), dach dwuspadowy kryty blachą stalową ocynkowaną trapezowa, posadzka z płyt betonowych YOMB, instalacja odgromowa i elektryczna

- rok budowy: 2006,

          - stan techniczny: średni (zużycie oszacowane przez rzeczoznawcę: 40%).

Grunt położony jest pomiędzy drogą krajową nr S-11 a linią kolejową nr 272 w bezpośrednim sąsiedztwie wiaduktu w Gądkach.

Przedmiotowy grunt jest uzbrojony w instalację elektryczną. Nieruchomość może być przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej (magazynowo - produkcyjnej) bez możliwości budowy naniesień na gruncie (bez wyłączenia gruntów leśnych z produkcji).

Z uwagi na charakter gruntu, gospodarka leśna na nieruchomości będzie prowadzona przez nadleśnictwo z uwzględnieniem celów i zadań określonych w planie urządzania lasu.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość przeznaczona jest na cele lokalizowania obiektów produkcyjnych, składów i magazynów, centrów logistycznych, terminali przeładunkowych i handlu zgodnie z Uchwałą nr L/551/2014 Rady Miejskiej w Kórniku z dnia 25 czerwca 2014 roku (Dz. Urz. Woj. Wlkp. poz. 3954).

Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków.

Oględzin nieruchomości można dokonać w terminie od 19 marca do 26 kwietnia 2018 roku w dni powszednie w godzinach od 730 do 14³º po uprzednim skontaktowaniu się z leśniczym, panem Przemysławem Hipś, tel. +48784068372.

Organizator przetargu proponuje zawarcie umowy dzierżawy na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat.

Otwarcie ofert odbędzie się w dniu  27 kwietnia 2018 roku w siedzibie Nadleśnictwa Babki (świetlica) o godz. 9:30.

Wywoławcza wysokość czynszu dla całego przedmiotu dzierżawy stanowi kwotę 9625,00 złotych netto miesięcznie (słownie: dziewięć tysięcy sześćset dwadzieścia pięć złotych 00/100 netto).

Oferta pisemna powinna zawierać:

1) imię, nazwisko i adres lub nazwę (firmę) i siedzibę oferenta;

2) oferowaną wysokość czynszu;

3) oświadczenie oferenta, że zapoznał się z przedmiotem przetargu;

4) propozycję zabezpieczenia zapłaty czynszu za 15 - miesięczny okres dzierżawy;

5) koncepcję prowadzenia działalności na wydzierżawianej nieruchomości wraz z informacją o sytuacji finansowej oferenta umożliwiającej należyte prowadzenie tej działalności.

Oferty pisemne należy składać w sekretariacie Nadleśnictwa Babki (pokój nr 1) w terminie do 27 kwietnia 2018 roku godz. 9:00 w zaklejonej kopercie z napisem „Przetarg – składnica”.

Organizatorowi przetargu przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.

Warunkiem udziału w przetargu jest wpłata wadium w wysokości 1.000,00 zł (słownie: jeden tysiąc złotych 00/100) przelewem na rachunek bankowy Nadleśnictwa Babki nr 17 1090 1463 0000 0000 4601 4197 w terminie do 26 kwietnia 2018 roku (data wpływu na rachunek bankowy).

Organizator przetargu bez podania przyczyn może:

- przed rozpoczęciem przetargu odstąpić od jego przeprowadzenia;

- nie zatwierdzić wniosku komisji przetargowej w sprawie rozstrzygnięcia przetargu ofert.

Wadium nie podlega zwrotowi:

1) jeżeli żaden z uczestników przetargu ofert nie zaoferuje co najmniej wywoławczej wysokości czynszu;

2) uczestnikowi przetargu, który wygrał przetarg i uchylił się od zawarcia umowy.

Szczegółowy opis przedmiotu dzierżawy, zasady wykorzystywania oraz uprawnienia i obowiązki dzierżawcy zostały określone w Specyfikacji Istotnych Warunków Dzierżawy oraz wzorze umowy dzierżawy, które można uzyskać w siedzibie organizatora przetargu (pokój nr 2, w godzinach od 700 do 1500) lub pobrać ze strony internetowej organizatora:

http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_poznan/nadl_babki/komunikaty_i_ogloszenia

Lokalizacja placu:

http://goo.gl/ErnTir