Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Nadleśnictwa należące do RDLP w Poznaniu zarządzają majątkiem Skarbu Państwa na powierzchni 440 351,96 ha, w tym lasy zajmują 419 650,83 ha

Lasy te występują głównie w Województwie Wielkopolskim, z wyjątkiem jego północnej części, oraz na niewielkich obszarach Województw: Dolnośląskiego, Lubuskiego, Łódzkiego i Kujawsko-Pomorskiego. Lesistość zasięgu terytorialnego RDLP, z uwzględnieniem lasów innych własności, stanowi 22 % i jest bardzo zróżnicowana. Dominuje krajobraz rolniczy z rozdrobnionymi kompleksami leśnymi. Wysoką lesistością charakteryzuje się część północna z dużymi, zwartymi kompleksami leśnymi (Puszcza Notecka, Puszcza Zielonka) i Południowa (Lasy Antonińsko-Sycowskie). Na pozostałym obszarze występują wyspowo, dość regularnie rozmieszczone, duże kompleksy leśne jak: Bory Nowotomyskie, Lasy Włoszakowickie, Lasy Nadbaryckie, Lasy Kórnickie, Lasy Czerniejewskie, Lasy Skorzęcińskie, Lasy Czeszewskie, Bory Grodzieckie.

Teren RDLP w Poznaniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, należy głównie do III Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej. Niewielki obszar na wschodzie w okolicy Koła (Wysoczyzna Kłodawska) należy do IV Krainy Mazowiecko-Podlaskiej, oraz na Południu w okolicy Sycowa (Wzgórza Trzebnicko-Ostrzeszowskie i Równina Oleśnicka) – do V Krainy Śląskiej. Klimat jest łagodny ze względu na znaczący wpływ powietrza pochodzenia oceanicznego, jednak zróżnicowany. Na krańcach zachodnich średnia temperatura roczna sięga 8,5 0C, na wschodnich spada do 8 0C w związku z postępującą w kierunku wschodnim kontynentalizacją klimatu. Ilość opadów wodnych jest niewielka – około 550 mm rocznie, w części wschodniej spada do 450 mm, na krańcach południowych wzrasta do 650 mm. Otwarte tereny wielkich równin sprzyjają swobodnemu przepływowi mas powietrza o różnym pochodzeniu, stąd duża zmienność zjawisk pogodowych. Termiczny okres wegetacyjny jest długi i przekracza 220 dni, w części wschodniej spada do 210 dni w roku.

Krajobraz ukształtowany został na większości obszaru RDLP - w części północnej i środkowej, w mezoregionach: Puszczy Noteckiej, Pojezierzy Wielkopolskich, Równiny Nowotomyskiej, Równiny Opalenicko-Wrzesińskiej, Wysoczyzny Leszczyńskiej i Borów Grodzieckich - przez zlodowacenie bałtyckie. Rozległe, sfalowane równiny moren dennych urozmaicone są licznymi pagórkami moren czołowych, piaszczystymi równinami uformowanymi przez odpływające wody z lądolodu i jeziorami na pojezierzach: Poznańskim, Gnieźnieńskim, Międzychodzko-Sierakowskim, Sławskim, Leszczyńskim. Na wielu piaszczystych równinach wiatry uformowały pagórkowate obszary wydmowe, największe z nich charakteryzują Puszczę Notecką.
Krajobraz części południowej - fragmenty Wysoczyzny Leszczyńskiej, Mezoregion Krotoszyński, Wysoczyzna Turecka, Wysoczyzna Kłodawska, Kotlina Żmigrodzka, Milicka i Grabowska, Równina Oleśnicka, Wzgórza Trzebnicko-Ostrzeszowskie - ukształtowany został przez starsze zlodowacenie środkowopolskie, stąd rzeźba tego terenu jest mniej urozmaicona i charakteryzuje się brakiem jezior. Jednak to tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie morenowe w Wielkopolsce – Kobyla Góra (284 m npm).
Charakterystyczna jest obecność w krajobrazie zalewowych dolin rzecznych: Warty, Prosny, Obry i mniejszych rzek, oraz rozległych pradolin: warszawsko-berlińskiej, łączącej bieg środkowej Warty poprzez łęgi obrzańskie do Odry, oraz pradoliny Baryczy.

Z budową geologiczną regionu i lokalizacją lasów w terenach mniej przydatnych dla rolnictwa związana jest jakość gleb leśnych. Około 30 % powierzchni to zalesione dawne grunty rolne. Największe powierzchnie zajmują utworzone z piasków gleby rdzawe i bielicowe, mniejsze – utworzone z glin i innych utworów zwałowych gleby brunatne i płowe. W dolinach zalewowych i obniżeniach terenu dominują, wykształcone w procesach bagiennych, gleby murszaste, czarne ziemie, gleby torfowe i murszowe.

Spośród typów lasów dominują bory świeże i mieszane bory świeże. Siedliska borowe zajmują ogółem 50 % powierzchni. 49 % powierzchni zajmują siedliska lasowe, dominują tutaj lasy mieszane i lasy liściaste, na które składają się głównie grądy z grabem i dąbrowy, a w miejscach wilgotnych, zalewowych, w dolinach rzek i strumieni: łęgi jesionowo-wiązowo-dębowe, wierzbowo-topolowe, 2,8 % zajmują olsy.

Najliczniej spotykanym gatunkiem, w większości siedlisk leśnych jest sosna – na 77,2 % powierzchni. Wyjątkowo duży udział w skali kraju zajmują dęby – 12,6 %. Brzoza i olsza zajmują odpowiednio 3,6 i 4,6 %. Pozostałą niewielką powierzchnię zajmują: świerk, buk, grab i topole.

W borach sosnowych wykształciły się cenne ekotypy sosny. Na zachodnim krańcu – sosna bolewicka, na południowym – sosna rychtalska. W lasach często spotykane są dąbrowy, z których najbardziej znana jest dąbrowa krotoszyńska, jako jeden z największych kompleksów drzewostanów dębu szypułkowego w Polsce, którego drewno osiąga tutaj najwyższą jakość. Cenne dąbrowy dębu bezszypułkowego to dąbrowy: rychtalskie, włoszakowickie, grodziskie i z Puszczy Zielonki.

Trudne warunki przyrodnicze oraz urbanizacja złożyły się na priorytet funkcji ochronnych lasu. Lasy o różnych kategoriach ochronności stanowią 56,3 % powierzchni. Średni wiek drzewostanów to 62 lata. Najwięcej jest drzewostanów, w przedziale 61-80 lat zajmują 20,2 % powierzchni, w przedziale 41-60 lat – 19,8 %. Drzewostanów młodych – w wieku do 40 lat jest 27,7 %, a drzewostany dojrzałe (ponad 80-letnie) jest 25,3 % udziału powierzchniowego. Średnia zasobność drzewostanów wynosi 261 m3ha, a w ciągu roku przyrasta na 1 hektarze lasu około 8,64 m3 brutto masy drzewnej na hektar.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Przetarg na dzierżawę placu magazynowego

Przetarg na dzierżawę placu magazynowego

Babki, 15 marca 2018 roku

Znak sprawy: ZG.2217.54.2017

O G Ł O S Z E N I E

o ponownym publicznym przetargu ofertowym pisemnym nieograniczonym

 

Organizator przetargu:   Skarb Państwa –Nadleśniczy Nadleśnictwa Babki

                                       Babki 2,  61-160 Poznań

                                       www.babki.poznan.lasy.gov.pl

                                       e-mail: babki@poznan.lasy.gov.pl

 

Przedmiot przetargu: Przedmiot dzierżawy ewidencyjnie stanowi część działki nr 139/2, obręb Gądki, gmina Kórnik, użytek Ls, oznaczoną na załączniku graficznym nr 7, dla której prowadzona jest księga wieczysta nr PO2P/00027042/3 w Sądzie Rejonowym w Środzie Wlkp.

Grunt częściowo utwardzony o powierzchni 11 543 m2 zabudowany wiatą otwartą o następujących parametrach:

- wymiary: 11,66m x 54,00 m, wysokość 3,0 - 4,0 m, (pow. zabudowy 656,06 m2, pow. użytkowa 629,64 m2, kubatura 3280,30 m3),

- konstrukcja (słupy i konstrukcja dachu) stalowa, wiata otwarta (bez obudowy ścian), dach dwuspadowy kryty blachą stalową ocynkowaną trapezowa, posadzka z płyt betonowych YOMB, instalacja odgromowa i elektryczna

- rok budowy: 2006,

          - stan techniczny: średni (zużycie oszacowane przez rzeczoznawcę: 40%).

Grunt położony jest pomiędzy drogą krajową nr S-11 a linią kolejową nr 272 w bezpośrednim sąsiedztwie wiaduktu w Gądkach.

Przedmiotowy grunt jest uzbrojony w instalację elektryczną. Nieruchomość może być przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej (magazynowo - produkcyjnej) bez możliwości budowy naniesień na gruncie (bez wyłączenia gruntów leśnych z produkcji).

Z uwagi na charakter gruntu, gospodarka leśna na nieruchomości będzie prowadzona przez nadleśnictwo z uwzględnieniem celów i zadań określonych w planie urządzania lasu.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość przeznaczona jest na cele lokalizowania obiektów produkcyjnych, składów i magazynów, centrów logistycznych, terminali przeładunkowych i handlu zgodnie z Uchwałą nr L/551/2014 Rady Miejskiej w Kórniku z dnia 25 czerwca 2014 roku (Dz. Urz. Woj. Wlkp. poz. 3954).

Nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków.

Oględzin nieruchomości można dokonać w terminie od 19 marca do 26 kwietnia 2018 roku w dni powszednie w godzinach od 730 do 14³º po uprzednim skontaktowaniu się z leśniczym, panem Przemysławem Hipś, tel. +48784068372.

Organizator przetargu proponuje zawarcie umowy dzierżawy na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat.

Otwarcie ofert odbędzie się w dniu  27 kwietnia 2018 roku w siedzibie Nadleśnictwa Babki (świetlica) o godz. 9:30.

Wywoławcza wysokość czynszu dla całego przedmiotu dzierżawy stanowi kwotę 9625,00 złotych netto miesięcznie (słownie: dziewięć tysięcy sześćset dwadzieścia pięć złotych 00/100 netto).

Oferta pisemna powinna zawierać:

1) imię, nazwisko i adres lub nazwę (firmę) i siedzibę oferenta;

2) oferowaną wysokość czynszu;

3) oświadczenie oferenta, że zapoznał się z przedmiotem przetargu;

4) propozycję zabezpieczenia zapłaty czynszu za 15 - miesięczny okres dzierżawy;

5) koncepcję prowadzenia działalności na wydzierżawianej nieruchomości wraz z informacją o sytuacji finansowej oferenta umożliwiającej należyte prowadzenie tej działalności.

Oferty pisemne należy składać w sekretariacie Nadleśnictwa Babki (pokój nr 1) w terminie do 27 kwietnia 2018 roku godz. 9:00 w zaklejonej kopercie z napisem „Przetarg – składnica”.

Organizatorowi przetargu przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.

Warunkiem udziału w przetargu jest wpłata wadium w wysokości 1.000,00 zł (słownie: jeden tysiąc złotych 00/100) przelewem na rachunek bankowy Nadleśnictwa Babki nr 17 1090 1463 0000 0000 4601 4197 w terminie do 26 kwietnia 2018 roku (data wpływu na rachunek bankowy).

Organizator przetargu bez podania przyczyn może:

- przed rozpoczęciem przetargu odstąpić od jego przeprowadzenia;

- nie zatwierdzić wniosku komisji przetargowej w sprawie rozstrzygnięcia przetargu ofert.

Wadium nie podlega zwrotowi:

1) jeżeli żaden z uczestników przetargu ofert nie zaoferuje co najmniej wywoławczej wysokości czynszu;

2) uczestnikowi przetargu, który wygrał przetarg i uchylił się od zawarcia umowy.

Szczegółowy opis przedmiotu dzierżawy, zasady wykorzystywania oraz uprawnienia i obowiązki dzierżawcy zostały określone w Specyfikacji Istotnych Warunków Dzierżawy oraz wzorze umowy dzierżawy, które można uzyskać w siedzibie organizatora przetargu (pokój nr 2, w godzinach od 700 do 1500) lub pobrać ze strony internetowej organizatora:

http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_poznan/nadl_babki/komunikaty_i_ogloszenia

Lokalizacja placu:

http://goo.gl/ErnTir