Aktualności Aktualności

20 maja - Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Czy wiemy jakie jest znaczenie pszczół dla środowiska i pozyskiwania żywności? Jak chronić te pożyteczne owady?

 

Pszczoły są bardzo ważne dla ekosystemu, ponieważ w czasie zbiorów zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i wielu gatunków zwierząt.

Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

Są one dla przyrody niezbędne. Żywią się nektarem i pyłkiem roślin, stanowiąc jednocześnie pokarm dla owadów drapieżnych, ptaków czy gryzoni. Pszczela rodzina, to źródło ok. 25 kilogramów biomasy z pszczół, które były jej członkami i zginęły w okolicy bytowania rodziny – ta biomasa także włączana jest do obiegu materii w przyrodzie. Pszczoły są więc ważnym elementem łańcucha pokarmowego. Zapylane przez pszczoły rośliny, to także kolejny i nieodłączny element układanki naturalnego ekosystemu. Jeśli ważna jest dla nas produkcja i konsumpcja warzyw i owoców, to tak samo ważne powinny być pszczoły, bo gdyby nie one wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale, a plony niektórych upraw byłyby dużo niższe. Jabłoń, ogórek, wiśnia, borówka, czereśnia, truskawki, to tylko kilka przykładów roślin uprawnych wymagających zapylenia przez owady lub takich, u których zwiększa ono wydatnie wielkość i jakość plonu.

Fot. A. Kowalczyk

Na terenie Nadleśnictwa Babki zapylacze są zawsze mile widziane. Przy budynku nadleśnictwa stoją ule, którymi opiekuje się miejscowy leśniczy leśnictwa Rogalin. Pszczoły są bardzo pracowite, ale i przy utrzymaniu naszych uli leśniczy Łukasz również musi się napracować. Owocem tej ciężkiej pracy jest zawsze pyszny słoik miodu. Pierwszy rzepakowy już udało się zebrać! Wszyskie zapylacze zapraszamy do naszego sadu, gdzie rosną stare odmiany drzew owocowych i rośnie łąka kwietna. Nieopodal czekają na nie zbudowane domki gotowe do zamieszkania tzw. "hotele dla owadów". W tym roku częstym lokatorem jest murarka ogrodowa. 

Kolaż zdjęć przedstawia facelię, pszczoły murarki wchodzące w przygotowane otwory ze słomy w domku dla owadów, ul oraz powstały miód, trzmiela na lawendzie.-  Fot. A. Kowalczyk

Zabójcza antropopresja

Populacja pszczół jak i wielu gatunków zapylających maleje. Jest to jeden z kluczowych problemów dla bioróżnorodności, bo ponad 87 procent gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Owady te giną przez nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, czyli substancje chemiczne, które mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na owady.  

Źródła zagrożeń dla owadów zapylających:

  • zły wybór terminów oprysków – pestycydy stosowane w czasie kwitnienia
  • skażenie środowiska, nadmierna eksploatacja owadów w pasiekach
  • zubożenie lub brak ciągłości bazy pokarmowej
  • utrata siedlisk, czyli miejsc do życia w skali makro i mikro
  • wiosenne wypalanie łąk.

Fot. A. Kowalczyk

Czy wiesz, że…

  • Pszczoły zapylają aż 77% gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia.
  • Ocenia się, że 1/3 produktów pochodzenia roślinnego spożywanych przez człowieka jest zależna bezpośrednio lub pośrednio od owadów zapylających.
  • Na świecie żyje prawie 20 tysięcy gatunków należących do rodziny pszczołowatych. W Polsce jest ich ponad 450.
  • Do dzikich pszczołowatych zalicza się m.in. trzmiele, murarki, lepiarki czy porobnice. W zapylaniu pomagają także motyle, muchówki i chrząszcze.

Infografika LP