Aktualności Aktualności

Zapraszamy do Centrum Edukacji i Promocji Drewna!

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia Centrum Edukacji i Promocji Drewna. Wspólnie przekonamy się ile zastosowań ma drewno i poznamy cykl życia lasu!

Drewno nie tylko w nazwie

Centrum Edukacji i Promocji Drewna znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa Babki. Sam budynek wykonano z drewna z zastosowaniem najnowszych technologii w dziedzinie efektywności energetycznej. Wykorzystano ekologiczne rozwiązania, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, czy rekuperację. W celu ograniczenia wykorzystania energii elektrycznej zastosowano oświetlenie LED. Dzięki temu Centrum jest samowystarczalne energetycznie! 

Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na Lata 2014-2020 zgodnie z umową o dofinansowanie Projektu pt. „Budowa Centrum Edukacji i Promocji Drewna wraz z wyposażeniem". Obiekt oraz pomoce dydaktyczne zostały przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. 

Zdjęcie przedstawia makietę lasu w różnych fazach rozwojowych. Fot. Zbigniew Jasielski

Sala ekspozycyjna została wyposażona w zestaw urządzeń do mappingu. Dowiemy się tam, jak wygląda cykl życia lasu i jaką rolę w nim pełni leśnik oraz z jakich warstw składa się las. W sali znajdują się również dwa kioski multimedialne dostępne dla odwiedzających, dzięki którym mogą utrwalać wiedzę aktywnie i samodzielnie. 

Jeden surowiec - wiele zastosowań 

Czy można sobie wyobrazić życie bez drewna? Wystarczy rozejrzeć się po pokoju... Gdziekolwiek się znajdziemy, z pewnością zauważymy wiele przedmiotów, które nie mogłyby powstać bez użycia drewna. Podaje się, że drewno ma współcześnie ok. 30 tys. zastosowań. Budownictwo, górnictwo, podłogi, meble, papier, instrumenty muzyczne, czy zabawki, to tylko niektóre z nich. Nie sposób ich wszystkich wypisać na jednej liście.

Kolaż zdjęć przedstawiających produkty zrobione z drewna. Źródło zdjęć: Canva

Ile drewna widzisz wokół? Może akurat Ty codziennie rano myjesz zęby pastą z dodatkiem drewna, którą nakładasz na swoją drewnianą szczoteczkę do zębów, a później czeszesz włosy szczotką, oczywiście drewnianą? Każdy z nas codziennie używa rzeczy z drewna. Czy w dzisiejszych czasach używanie tego materiału to dobry pomysł? Czy chcielibyśmy drewno zastąpić czymś innym? Na te i wiele innych drewnianych pytań postaramy się znaleźć odpowiedź wspólnie - wystarczy, że odwiedzicie nas w Centrum Edukacji i Promocji Drewna w Nadleśnictwie Babki!

Zapraszamy do zapisów 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do Centrum Edukacji i Promocji Drewna w Nadleśnictwie Babki. Przypominamy, że zajęcia są bezpłatne. 

Zagadnienia podejmowane na zajęciach będą dotyczyć cyklu życia lasu i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz roli drewna w życiu każdego z nas! Zajęcia prowadzone są również w formie warsztatów "zrób to sam".

Zachęcamy także do wspólnego spaceru po ścieżce edukacyjnej.  

Pełna oferta edukacyjna Nadleśnictwa Babki znajduje się w zakładce EDUKACJA.

Jak zapisać się na zajęcia? 

Wystarczy wejść na stronę internetową cyklzycialasu.pl, zakładka "zarezerwuj wizytę", wybrać dogodny termin i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Potwierdzimy rezerwację w mailu zwrotnym.

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego filmu!