Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach nadleśnictwa w strukturze Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zarządzają lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, przy czym lasem w rozumieniu ustawy jest również grunt związany z prowadzeniem gospodarki leśnej (drogi leśne, szkółki, parkingi leśne i urządzenia turystyczne, osady leśne).

Lasy Nadleśnictwa Babki położone są w środkowej części województwa wielkopolskiego. Obszar terytorialny podzielony jest na dwa obręby leśne. Obręb Babki obejmuje północną część nadleśnictwa, w tym 7 leśnictw i szkółkę leśną „Odrzykożuch”, natomiast obręb Kórnik obejmuje 4 leśnictwa i obejmuje południową część nadleśnictwa.

Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wg stanu na 1.01.2019 r. wynosiła 12 297,64 ha. W naszym nadleśnictwie stale dążymy do zwiększania zasobów leśnych i przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu mając na uwadze optymalizację podejmowanych zabiegów z zakresu hodowli i ochrony lasu. Tutaj szczególnie atrakcyjne są grunty przeznaczone do zalesienia. Pod pojęciem zalesiania kryje się wprowadzanie lasu na grunty nieleśne, dotychczas użytkowane rolniczo lub stanowiące nieużytki czasowe. Wprowadzając las na tereny, gdzie wcześniej go nie było – przyczyniamy się do większej akumulacji dwutlenku węgla z powietrza, uczestnicząc dzięki temu w walce z globalnym ociepleniem. Więcej informacji na temat kupna lasów i gruntów do zalesienia znajduje się tutaj

Poniższe wykresy przedstawiają udział powierzchni drzewostanów wg typów siedliskowych lasu, udział gatunków panujących drzew oraz powierzchniowy udział poszczególnych klas wieku w Nadleśnictwie Babki. 

Prezentowany niżej wykres przedstawia udział powierzchni drzewostanów według typów siedliskowych lasu dla Nadleśnictwa Babki.

Las mieszany świeży (LMśw), to typ siedliska, który dominuje w nadleśnictwie (3928,4 ha), duży udział stanowią także bory mieszane świeże (BMśw – 2956,63 ha) i lasy mieszane świeże (LMśw – 2184,27 ha). Powyższe siedliska stanowią razem 78,83 % powierzchni leśnej nadleśnictwa. Siedliska borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny, zajmują ok. 33% (3796,53 ha), a lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych i olsy, czyli porastające żyzne i bagienne tereny, zajmują prawie 67% (7706,82 ha) powierzchni leśnej nadleśnictwa. W większości drzewostanów na siedliskach borowych w runie przeważają mchy, borówki a w drzewostanach przerzedzonych roślinność trawiasta.

Wykres poniżej przedstawia powierzchniowy udział gatunków panujących drzew w Nadleśnictwie Babki. 

Sosna jest gatunkiem panującym w nadleśnictwie. Drzewostany z panującą sosną zajmują 76,09% powierzchni leśnej, a razem z panującymi pozostałymi gatunkami iglastymi 78,62%. 

Wykres kołowy widniejący poniżej przedstawia powierzchniowy udział poszczególnych klas wieku w Nadleśnictwie Babki.

Drzewostany Nadleśnictwa Babki odznaczają się znacznym zróżnicowaniem wiekowym. Przeważają drzewostany III i IV klasy wieku, które zajmują 41% powierzchni leśnej. Znaczący jest również udział drzewostanów w przedziale wiekowym od 81 do 120 lat, które zajmują 24% powierzchni leśnej. Udział powierzchniowy drzewostanów ponad 100-letnich wynosi prawie niecałe 15% (na wykresie zastosowano zaokrąglenia do pełnych liczb).

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć tutaj

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

OŚWIADCZENIE

OŚWIADCZENIE

W ostatnią sobotę jeden z rowerzystów zauważył w stosie drewna znajdującym się na terenie leśnictwa Drapałka w Nadleśnictwie Babki wałek z dziuplą, w której - według jego relacji i zdjęć - były dwa pisklęta dzięcioła czarnego. Niespełna 30 minut po otrzymaniu tego zgłoszenia, leśniczy pojechał na wskazane miejsce. Odnalazł wałek drewna z dziuplą, jednak bez piskląt. Nie było też żadnych śladów, które mogłyby pomóc wyjaśnić, co stało się z ptakami.

Drewno z tego stosu zostało pozyskane harwesterem. Regułą jest, że przy wyznaczeniu na danej powierzchni planowanych prac drzew do wycięcia, pomijamy drzewa z dziuplami oraz martwe i pozostawiamy je do naturalnego rozpadu. Potwierdzają to załączone zdjęcia, wykonane w poniedziałek w czasie kontroli w tym miejscu, zleconej przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Niestety, mimo zachowania wymaganych procedur, w przypadku tego pojedynczego drzewa z dziuplą popełniliśmy błąd. Gdyby tylko dziupla została dostrzeżona, drzewo to na pewno nie zostałoby wycięte. Przepraszamy! 

Jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji, to nie powinno się wydarzyć. Bardzo przepraszamy wszystkich, których historia dzięciołów poruszyła. Las to nie jedynie miejsce naszej pracy, ale miejsce, które kochamy i staramy się o nie dbać jak najlepiej w interesie nas wszystkich. Dołożymy wszelkich starań, żeby taki błąd więcej się nie powtórzył. Dziękujemy też wspomnianej osobie, która od razu nas o tym poinformowała. Taka współpraca pomaga nam doskonalić działanie i ograniczać do minimum ryzyko popełnienia podobnych błędów w przyszłości – z korzyścią dla przyrody i nas wszystkich.

Podkreślamy, że ochrona i zachowanie cennych gatunków roślin i zwierząt oraz zapewnienie trwałości i różnorodności biologicznej lasu, jest dla nas priorytetem. Dowodem niech będzie fakt, że przy pełnej akceptacji Lasów Państwowych toczą się obecnie rozmowy na temat powiększenia o prawie 300 ha obszaru rezerwatu Czeszewski Las w Nadleśnictwie Jarocin (również RDLP w Poznaniu). Miejsce to znane jest z zagęszczenia dzięciołów na poziomie porównywalnym z Białowieskim Parkiem Narodowym.

Robert Okińczyc
nadleśniczy Nadleśnictwa Babki