Wydawca treści Wydawca treści

Zielony Punkt Kontrolny Leśniczówka Łękno

ZIELONY PUNKT KONTROLNY W NADLEŚNICTWIE BABKI

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) to koncepcja udostępniania lasu z wykorzystaniem sieci stałych punktów kontrolnych do uprawiania orientacji turystycznej, rekreacyjnej lub sportowej. Dzięki dokładnej mapie można ćwiczyć orientację w terenie i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku.
Projekt zachęca do rekreacyjnego lub sportowego przebycia wybranej trasy z mapą w ręku. Na udostępnionych mapach proponujemy trasy różnej długości. Posiadają one czerwone linie łączące poszczególne punkty, które pełnią funkcję jedynie pomocniczą – odpowiedni wariant dojścia do celu należy wybrać samodzielnie. Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest dowolny i właśnie wybór wariantu stanowi istotę orientacji.
Podczas poruszania się po lesie trzeba zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na mapie (ścieżki, bagienka, wzniesienia, przebieżność lasu itp.).

START projektu znajduje się przy leśniczówce leśnictwa Łękno:

Dokładną lokalizację leśniczówki oraz tablicy informacyjnej przy starcie Zielonego Punktu Kontrolnego przy Leśniczówce Łękno w Nadleśnictwie Babki sprawdzić można tutaj.

Obszar, który Państwu udostępniamy to powierzchnia 3,25 km², na której znajduje się 21 stałych punktów kontrolnych – drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami i numerami, wyposażonych w perforator – mechaniczny kasownik z igiełkami. Perforatory posiadają różną konfigurację igiełek, umożliwia to potwierdzenie na papierowej mapie obecności przy punkcie (odbicie perforatora przy kratce z odpowiednim numerem punktu).

Aby skorzystać z projektu:

  1. Zapoznaj się z regulaminem, który znajduje się poniżej.
  2. Pobierz mapę w formacie A4 zapisaną w postaci pliku pdf (na samym dole strony).
  3. Mapę wydrukuj (format A4) i zabierz ze sobą w teren (Skala jest podana na każdej mapie. 1:15 000 oznacza, że 1 cm na mapie to 150 metrów w terenie).
  4. Dostępne jest 7 rodzajów tras zależnie od ich długości: trasa edukacyjna (trasa dookoła jeziora Łękno), dwie trasy po ścieżkach, dwie trasy obok ścieżek oraz dwie trasy dla zaawansowanych przechodzące na przełaj.
  5. Ruszaj na trasę w poszukiwaniu punktów kontrolnych.
  6. Obecność na punkcie kontrolnym potwierdź poprzez perforowanie (odbicie) odpowiedniej kratki, znajdującej się w bocznej części mapy.
  7. Pamiętaj o tym, by szanować przyrodę.
  8. Prosimy o respektowanie znaków ZAKAZ WSTĘPU umieszczonych na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utratą zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią.
  9. Korzystanie z tras jest bezpłatne 😊

Korzyści:

  • Rozwija fizycznie i intelektualnie
  • Z projektu może skorzystać niemal każdy
  • Trasy przygotowane są zarówno dla turystów jak i biegaczy na orientację
  • Trasy i mapy zostały profesjonalnie przygotowane

Regulamin:

Korzystanie z projektu wiąże się z zapoznaniem regulaminu (do pobrania na dole strony) i jego stosowaniem.

  1. Korzystanie z projektu jest bezpłatne.
  2. Nie wolno niszczyć słupków ani demontować ich elementów.
  3. Każdy użytkownik korzysta z projektu na własną odpowiedzialność.
  4. Nadleśnictwo nie odpowiada za szkody poniesione podczas korzystania z projektu.
  5. Zabrania się śmiecenia podczas korzystania z projektu.
  6. Prosimy o respektowanie znaków ZAKAZ WSTĘPU umieszczonych na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utratą zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią.

Mapa ze wszystkimi punktami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Musimy czasami wyhamować!

Musimy czasami wyhamować!

Spokojnie, nie chodzi o zadania z gospodarki leśnej, które Nadleśnictwo Babki stara się zawsze realizować najlepiej jak potrafi. Bardziej mam tu na myśli chwilę na zadumę i refleksję oraz wnioski i wizje na przyszłość, a trudno o lepszą okazję do tego, niż spotkanie wigilijne.

Dnia 21.12.2020 r. naszą firmę odwiedzili Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Jan Banacki i Zastępca DRDLP w Poznaniu Ireneusz Niemiec, z którymi kierownictwo nadleśnictwa wraz z zaproszonymi pracownikami, miało okazję spędzić kilka godzin podczas   świątecznej wizyty. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania Gości przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Babki Roberta Okińczyca. Następnie dyrektor poprosił nadleśniczego o krótkie podsumowanie mijającego roku. Po zakończonym referacie nadleśniczego dyrektor podkreślił, że wielce istotną rolę odgrywa mnogość dobrych informacji, które przekazał nadleśniczy, nabierająca szczególnej rangi w tym ciężkim okresie. Dyrektor zauważył, że ważna jest czujność i przewidywanie zdarzeń, które pozwolą naszej firmie na mniejsze straty w zapewne trudnym dla gospodarki światowej okresie.

Kolejna cześć spotkania miała dla kilku jego uczestników niespodziewany i wyjątkowy przebieg. Oto Dyrektor RDLP wręczył na ręce wyraźnie zaskoczonego i wzruszonego głównego księgowego Krzysztofa Witkowskiego Kordelas Leśników Polskich. Kolejne odznaczenie, medal z okazji 100 – lecia RDLP w Poznaniu dyrektor przekazał Izabeli Furman – emerytowanej pracownicy Nadleśnictwa Babki, Eugeniuszowi Fonrobertowi – podleśniczemu Leśnictwa Rogalin oraz ponownie Krzysztofowi Witkowskiemu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Krzysztof Witkowski Pracę w Lasach Państwowych rozpoczął w 1983 roku jako kierownik sekcji finansowo – księgowej w Nadleśnictwie Krotoszyn.                   Z 1 czerwca 1986 roku został służbowo przeniesiony na stanowisko głównego księgowego w Nadleśnictwie Babki, gdzie bez przerwy pracuje do dzisiaj. Izabela Furman może pochwalić się podobnym stażem 36 lat (od 1984 r.) na stanowiskach zajmujących się hodowlą lasu, ochroną lasu i ochroną przyrody. Pracę w naszym nadleśnictwie rozpoczęła zaraz po studiach i całą karierę zawodową poświęciła Nadleśnictwu Babki. Eugeniusz Fonrobert rozpoczął swoją przygodę z Lasami Państwowymi już w 1977 r. w Zespole Składnic Lasów Państwowych w Poznaniu, a z Nadleśnictwem Babki związał się w 1983 r. Już 1981 r. założył w Zespole Składnic LP organizację związkową NZSS „Solidarność”, a od 1989 r. po reaktywowaniu jej komórki w Nadleśnictwie Babki, staje się ponownie jej członkiem. Pracował na stanowiskach podleśniczego, leśniczego Leśnictwa Sasinowo i po połączeniu Leśnictwa Sasinowo i Rogalin zostaje podleśniczym w Leśnictwie Rogalin, gdzie służbę wykonuje do dziś.

Wszystkie odznaczenia wręczone przez dyrektora były podziękowaniem dla tych zasłużonych i doświadczonych pracowników za ich wkład w rozwój Lasów Państwowych. Co warto podkreślić, medale rocznicowe zostały wybite w limitowanej ilości 100 sztuk!

Po uroczystej części spotkania przyszła chwila na pamiątkowe zdjęcie i luźne rozmowy. Dyrektor był żywo zainteresowany historią nadleśnictwa i jego położeniem względem Poznania, a także problemami oraz szansami wynikającymi z tej lokalizacji.

Następnie udaliśmy się wszyscy na zwiedzanie terenu wokół nadleśnictwa, podczas którego mieliśmy okazję pokazać naszym Gościom wykonaną ścieżkę edukacyjną, miejsce na ognisko, wiatę, sad z łąką kwietną i ulami, a także zaznajomić ich z projektowanymi pracami nad Centrum Edukacji i Promocji Drewna, którego zadaniem będzie zaspokoić potrzeby mieszkańców Poznania w zakresie edukacji leśnej.

Darz Bór!