Wydawca treści Wydawca treści

Zielony Punkt Kontrolny Leśniczówka Łękno

ZIELONY PUNKT KONTROLNY W NADLEŚNICTWIE BABKI

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) to koncepcja udostępniania lasu z wykorzystaniem sieci stałych punktów kontrolnych do uprawiania orientacji turystycznej, rekreacyjnej lub sportowej. Dzięki dokładnej mapie można ćwiczyć orientację w terenie i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku.
Projekt zachęca do rekreacyjnego lub sportowego przebycia wybranej trasy z mapą w ręku. Na udostępnionych mapach proponujemy trasy różnej długości. Posiadają one czerwone linie łączące poszczególne punkty, które pełnią funkcję jedynie pomocniczą – odpowiedni wariant dojścia do celu należy wybrać samodzielnie. Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest dowolny i właśnie wybór wariantu stanowi istotę orientacji.
Podczas poruszania się po lesie trzeba zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na mapie (ścieżki, bagienka, wzniesienia, przebieżność lasu itp.).

START projektu znajduje się przy leśniczówce leśnictwa Łękno:

Dokładną lokalizację leśniczówki oraz tablicy informacyjnej przy starcie Zielonego Punktu Kontrolnego przy Leśniczówce Łękno w Nadleśnictwie Babki sprawdzić można tutaj.

Obszar, który Państwu udostępniamy to powierzchnia 3,25 km², na której znajduje się 21 stałych punktów kontrolnych – drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami i numerami, wyposażonych w perforator – mechaniczny kasownik z igiełkami. Perforatory posiadają różną konfigurację igiełek, umożliwia to potwierdzenie na papierowej mapie obecności przy punkcie (odbicie perforatora przy kratce z odpowiednim numerem punktu).

Aby skorzystać z projektu:

  1. Zapoznaj się z regulaminem, który znajduje się poniżej.
  2. Pobierz mapę w formacie A4 zapisaną w postaci pliku pdf (na samym dole strony).
  3. Mapę wydrukuj (format A4) i zabierz ze sobą w teren (Skala jest podana na każdej mapie. 1:15 000 oznacza, że 1 cm na mapie to 150 metrów w terenie).
  4. Dostępne jest 7 rodzajów tras zależnie od ich długości: trasa edukacyjna (trasa dookoła jeziora Łękno), dwie trasy po ścieżkach, dwie trasy obok ścieżek oraz dwie trasy dla zaawansowanych przechodzące na przełaj.
  5. Ruszaj na trasę w poszukiwaniu punktów kontrolnych.
  6. Obecność na punkcie kontrolnym potwierdź poprzez perforowanie (odbicie) odpowiedniej kratki, znajdującej się w bocznej części mapy.
  7. Pamiętaj o tym, by szanować przyrodę.
  8. Prosimy o respektowanie znaków ZAKAZ WSTĘPU umieszczonych na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utratą zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią.
  9. Korzystanie z tras jest bezpłatne 😊

Korzyści:

  • Rozwija fizycznie i intelektualnie
  • Z projektu może skorzystać niemal każdy
  • Trasy przygotowane są zarówno dla turystów jak i biegaczy na orientację
  • Trasy i mapy zostały profesjonalnie przygotowane

Regulamin:

Korzystanie z projektu wiąże się z zapoznaniem regulaminu (do pobrania na dole strony) i jego stosowaniem.

  1. Korzystanie z projektu jest bezpłatne.
  2. Nie wolno niszczyć słupków ani demontować ich elementów.
  3. Każdy użytkownik korzysta z projektu na własną odpowiedzialność.
  4. Nadleśnictwo nie odpowiada za szkody poniesione podczas korzystania z projektu.
  5. Zabrania się śmiecenia podczas korzystania z projektu.
  6. Prosimy o respektowanie znaków ZAKAZ WSTĘPU umieszczonych na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utratą zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią.

Mapa ze wszystkimi punktami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obiekty obsługujące ruch turystyczny w nadleśnictwie

Obiekty obsługujące ruch turystyczny w nadleśnictwie

Nadleśnictwo Babki oferuje szeroką gamę obiektów przeznaczonych dla ruchu turystycznego.

Na terenie Nadleśnictwa Babki znajdują się następujące obiekty obsługujące ruch turystyczny
- 10 miejsc postoju dla pojazdów,
- 2 pola biwakowe.

W Leśnictwie Rogalin znajduje się udostępniona droga dla wędkarzy którą można dojechać
do rzeki Warta . Prowadzi ona od pętli autobusowej w miejscowości Wiórek do miejsca postoju nad rzeką Wartą .


W Leśnictwie Mechlin, w miejscowości Kotowo znajduje się pole biwakowe o pow. 0,60 ha.
Jest ono położone nad rzeką Wartą,  w sąsiedztwie okazałych dębów . Tutaj zbiegają się pieszy szlak turystyczny z trasą rowerową tzw. pętlą śremską i trasą konną oraz ze szlakiem żeglugi rzecznej na Warcie / Śrem - Rogalinek  /.
Do atrakcji pola biwakowego należy czynna studnia artezyjska . Pole wyposażone jest w kontener sanitarny, stoły, ławy, miejsce wydzielone na ognisko, wytyczony i utwardzony plac manewrowy dla autobusów.


W Leśnictwie Czmoń, miejscowości Czmoniec znajduje udostępniony dojazd do miejsca postoju przy starorzeczu rzeki Warta . Jest to raj dla miłośników wędkowania i odpoczynku na łonie przyrody .
 

W Leśnictwie Łękno znajduje się pole biwakowe przy jeziorze Łękno, wyposażone w gniazda prądowe, 6 stanowisk utwardzonych, woda, WC. Teren jest ogrodzony.

 

 W 2016 roku w ramach wspólnego przedsięwzięcia realizowanego z Gminą Kleszczewo przygotowane zostało miejsce rekreacyjne w lesie przy osiedlu Kwiatowym w Tulcach. Poniżej zamieszczamy regulamin korzystania z tego obiektu.