Aktualności Aktualności

Powrót

Złodziej drewna ukarany

Złodziej drewna ukarany

W ostatnich latach na terenie Nadleśnictwa Babki można zauważyć znaczny spadek kradzieży z lasu zarówno pod względem masy jak i wartości zagarniętego drewna. Powodów jest kilka:

  • Fotopułapki używane przez Straż Leśną fotografują pojazdy nielegalnie poruszające się po duktach leśnych przez całą dobę. Zakładane są też w miejscach narażonych na kradzieże drewna – bezpośrednio przy stosach.
  • Wspólne patrole Straży Leśnej z Policją, Strażami Miejskimi, Strażą Rybacką organizowane są zarówno w dzień jak i w nocy, także w weekendy.
  • Bliskość dużego miasta, dużo nowych osiedli mieszkaniowych i atrakcyjność turystyczna Nadleśnictwa Babki powoduje, że spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów można spotkać w lesie o różnych porach co również nie ułatwia złodziejom ich procederu.
  • Ostatnie ciepłe zimy, a także zmiana sposobu ogrzewania domów na mniej pracochłonne spowodowały zmniejszenie zapotrzebowania na surowiec energetyczny jakim jest drewno.

Nasilenie kradzieży nie jest już takie jak dawniej, jednak mimo wszystko nadal się zdarzają. W ostatnim czasie na terenie Nadleśnictwa Babki Straż Leśna ujawniła kradzież znacznej ilości drewna z pnia. Jest to proceder powodujący szczególne straty, ponieważ jako cel nielegalnej wycinki wybierane są najczęściej zdrowe drzewa, które mogłyby rosnąć w lesie jeszcze wiele lat. Praca leśników, którzy pielęgnowali las od momentu jego posadzenia również nie ma dla złodzieja żadnego znaczenia. Liczy się jedynie łup i możliwość szybkiego wywiezienia drewna z lasu.

 

 

Dzięki zdecydowanym działaniom sprawca, mieszkaniec powiatu Poznańskiego został szybko ustalony i w toku prowadzonego postępowania przyznał się do winy. Teraz będzie musiał zapłacić grzywnę nałożoną przez sąd, koszty sądowe oraz podwójną wartość wyciętego i zagarniętego drewna. Kradzież drewna z lasu jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Nadleśnictwo Babki oferuje drewno opałowe w korzystnej cenie. Szczegóły w cenniku sprzedaży detalicznej. Dla osób dysponujących większą ilością wolnego czasu  istnieje jeszcze tańsza możliwość - samodzielne pozyskanie  drewna – informacje na ten temat dostępne są u naszych leśniczych.


Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy