Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKI EKOLOGICZNE

Na terenie Nadleśnictwa Babki znajduje się czternaście użytków ekologicznych o łącznej powierzchni 402,41 ha, z czego 323,18 ha to powierzchnia leśna, a nieleśna 79,23 ha. Użytki te zostały powołane uchwałami rad gmin Śrem, Zaniemyśl oraz miasta Poznań.

Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt, i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych

Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych

Wielkie otwarcie Lasu Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych w leśnictwie Drapałaka już za nami.

W ubiegłą sobotę (10.10.2020r.) spotkaliśmy się aby otworzyć nową powierzchnię drzew pamiątkowych. Okazje z jakich uczestniczy zdecydowali się na posadzenie swojego drzewa były przeróżne - od narodzin dzieci, rocznic ślubów po oświadczyny. Spotkanie rozpoczęliśmy krótkim przedstawieniem terenu, gospodarza oraz genezy powstania inicjatywy sadzenia pamiątkowych dębów. Po rozdaniu certyfikatów i dopełnieniu formalności przystąpiliśmy do sadzenia. Jest nam niezmiernie miło obserwować radość jaką sprawia uczestnikom sadzenie swoich drzew, choć pogoda nie była sprzyjająca nie opuszczały nas dobre humory i entuzjazm. Z wielką radością posadzone zostały wszystkie drzewka. Tym razem zebrało się aż 18 okazji, z których posadzono drzewko i umieszczono przy nim pamiątkową tabliczkę. Również przedstawiciele Nadleśnictwa Babki posadzili swoje drzewko, z okazji 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowcy w Poznaniu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie. Pragniemy również podkreślić, że powierzchnia powstała dzięki współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, bez których niemielibyśmy możliwości zorganizowania tego wydarzenia.

Kolejne sadzenia na tej powierzchni planujemy organizować cyklicznie, dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Zapraszamy wszystkich chętnych do śledzenia naszej strony internetowej i zgłaszania się do udziału w kolejnych wydarzeniach.