Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Chcemy nieść pomoc!

Chcemy nieść pomoc!

Wszyscy jesteśmy świadomi, że w dobie dzisiejszej pandemii, służba zdrowia - począwszy od personelu, a kończąc na pacjentach szpitali - są dzisiaj w szczególnie trudnej sytuacji. Leśnicy z Nadleśnictwa Babki zawsze są gotowi do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna i dzięki temu udało nam się podjąć kilka istotnych inicjatyw w walce o zdrowie i bezpieczeństwo najbardziej narażonych osób.

Jeszcze w marcu tego roku, w ramach akcji Pomoc dla Szpitali „wparcie dla poznańskich szpitali” przekazaliśmy Fundacji Anny Wierskiej darowiznę z przeznaczeniem na zakup respiratora.

Kolejną okazją wspomożenia potrzebujących, było przekazanie dla Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, darowizny na zakup podstawowych środków ochrony osobistej.

Postanowiliśmy również pomóc pracownikom oraz pacjentom Szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu
i 10 grudnia delegacja z nadleśnictwa wręczyła na ręce pracowników szpitala umowę
darowizny. Za przekazane środki szpital zakupi dla pacjentów posiłki, wodę i podstawowy sprzęt AGD jak czajniki czy mikrofalówki, które przyczynią się do poprawy warunków opieki nad chorymi.

Mamy nadzieję, że te działania, podjęte przez Nasze Nadleśnictwo pozwolą choć trochę ulżyć tym, którzy na co dzień walczą na pierwszej linii z Covid-19 oraz z innymi schorzeniami i tym, którym zdrowie nie dopisało i znaleźli się w szpitalu w przedświątecznym czasie.

 

Darz bór i dużo zdrowia!