Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Święta, święta i po … choince”

„Święta, święta i po … choince”

Co roku po okresie świątecznym w każdym gospodarstwie domowym pojawia się pytanie, co zrobić z pozbawioną dekoracji choinką.

Sztuczne choinki zawinięte w pokrowce wracają na pawlacze, strychy lub do piwnic.

Choinki cięte, jako bioodpady, powinny trafić do kompostownika lub do PSZOKu (a jeśli w jakiejś gminie PSZOK nie funkcjonuje, to gmina powinna określić zasady odbioru choinek).

Natomiast dla choinek zakupionych w donicach (z bryłką korzeniową) najlepiej byłoby, gdyby wróciły do gruntu. Dobrze, jeśli mamy ogródek (chociaż sadząc drzewko w ogrodzie, należy zawczasu przewidzieć rozmiar, jaki może ono osiągnąć w ciągu kilku lat wzrostu). A jeżeli nie?

Nadleśnictwo Babki wychodzi naprzeciw pragnieniu wszystkich tych, którzy chcą ocalić swoje świąteczne drzewko przed śmietnikiem – wyznaczyliśmy powierzchnię, na której można wysadzić choinkę z donicy do ziemi. Teren położony jest przy drodze z Tulec (gm. Kleszczewo) do Garbów (gm. Swarzędz), a dokładna lokalizacja wskazana jest tu: https://cutt.ly/cjq8hpw

Przed posadzeniem drzewka należy zgłosić się do miejscowego leśniczego, Pana Tomasza Kelera (nr tel. 696 448 152) i uzgodnić dokładne miejsce wysadzenia choinki. Prosimy, aby każdy sam przesadzał swoje drzewko do gruntu – Nadleśnictwo nie świadczy żadnych usług w tym zakresie.

Prosimy także, aby nie wysadzać drzewek do lasu – choinki to najczęściej gatunki ozdobne, które naturalnie nie występują w polskich lasach.

UWAGA! To nie jest propozycja przechowania choinki do następnego grudnia! Posadzone drzewka mają wzbogacać śródpolny ekosystem na dłużej i nie należy wykopywać ich w kolejnym roku!