Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania nadleśnictw na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy kieruje całokształtem prac nadleśnictwa, ponosi odpowiedzialność za działanie jednostki i reprezentuje ją na zewnątrz.
Zastępca Nadleśniczego kieruje realizacją zadań z zakresu gospodarki leśnej.
Inżynier Nadzoru prowadzi nadzór nad prawidłowym wykonywaniem prac, prowadzi sprawy z zakresu gospodarki łowieckiej i udostępniania lasu.
Główny Księgowy prowadzi rachunkowość rozliczeń finansowych i podatkowych, prowadzi sprawozdawczość finansowania i kredytowania, sporządzania i realizacji planu finansowo-gospodarczego.
Sekretarz Nadleśnictwa prowadzi sprawy z zakresu administracji, zamawiania robót, dostaw i usług oraz sprawy z zakresu przestrzegania przepisów BHP.
Specjalista ds. pracowniczych podlega Nadleśniczemu, prowadzi sprawy oraz dokumentację związaną z kadrami.
Straż Leśna podlega Nadleśniczemu, prowadzi sprawy związane ze szkodnictwem leśnym.
Dział gospodarki leśnej podlega Zastępcy Nadleśniczego, prowadzi zadania z zakresu:
•    stanu posiadania i pozyskiwania środków z funduszy zewnętrznych,
•    pozyskania i zrywki drewna,
•    sprzedaży drewna i dokumentacji dotyczącej obrotu drewnem,
•    hodowli lasu, selekcji i nasiennictwa oraz ochrony przeciwpożarowej,
•    ochrony lasu, ochrony przyrody  i edukacji leśnej,
•    gospodarki w lasach niestanowiących własności LP oraz zagospodarowania turystycznego i melioracji wodnych.
Dział finansowo-księgowy podlega Głównemu Księgowemu, prowadzi sprawy z zakresu planowania kosztów oraz księgowości.
Dział administracyjno-gospodarczy podlega Sekretarzowi Nadleśnictwa, prowadzi sprawy związane z:
•    naliczaniem amortyzacji, zamówieniami publicznymi, zapytaniami o cenę, remontami i inwestycjami;
•    gospodarką mieszkaniową, gospodarką gruntami, dzierżawą zbiorników wodnych, umundurowaniem, ewidencją druków ścisłego zarachowania i oznaczników do numerowania drewna, prowadzeniem magazynu przy nadleśnictwie;
•    sprzedażą osad i budynków własności nadleśnictwa, zaopatrzeniem w materiały biurowe.

W skład nadleśnictwa wchodzi dziewięć leśnictw, oraz jedna szkółka leśna"Odrzykożuch".

 

Materiały do pobrania


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Święta, święta i po … choince”

„Święta, święta i po … choince”

Co roku po okresie świątecznym w każdym gospodarstwie domowym pojawia się pytanie, co zrobić z pozbawioną dekoracji choinką.

Sztuczne choinki zawinięte w pokrowce wracają na pawlacze, strychy lub do piwnic.

Choinki cięte, jako bioodpady, powinny trafić do kompostownika lub do PSZOKu (a jeśli w jakiejś gminie PSZOK nie funkcjonuje, to gmina powinna określić zasady odbioru choinek).

Natomiast dla choinek zakupionych w donicach (z bryłką korzeniową) najlepiej byłoby, gdyby wróciły do gruntu. Dobrze, jeśli mamy ogródek (chociaż sadząc drzewko w ogrodzie, należy zawczasu przewidzieć rozmiar, jaki może ono osiągnąć w ciągu kilku lat wzrostu). A jeżeli nie?

Nadleśnictwo Babki wychodzi naprzeciw pragnieniu wszystkich tych, którzy chcą ocalić swoje świąteczne drzewko przed śmietnikiem – wyznaczyliśmy powierzchnię, na której można wysadzić choinkę z donicy do ziemi. Teren położony jest przy drodze z Tulec (gm. Kleszczewo) do Garbów (gm. Swarzędz), a dokładna lokalizacja wskazana jest tu: https://cutt.ly/cjq8hpw

Przed posadzeniem drzewka należy zgłosić się do miejscowego leśniczego, Pana Tomasza Kelera (nr tel. 696 448 152) i uzgodnić dokładne miejsce wysadzenia choinki. Prosimy, aby każdy sam przesadzał swoje drzewko do gruntu – Nadleśnictwo nie świadczy żadnych usług w tym zakresie.

Prosimy także, aby nie wysadzać drzewek do lasu – choinki to najczęściej gatunki ozdobne, które naturalnie nie występują w polskich lasach.

UWAGA! To nie jest propozycja przechowania choinki do następnego grudnia! Posadzone drzewka mają wzbogacać śródpolny ekosystem na dłużej i nie należy wykopywać ich w kolejnym roku!