Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych

Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie www.lasy.gov.pl
Zadania  z  hodowli lasu realizowane są zgodnie z obowiązującym „Planem Urządzenia Nadleśnictwa Babki". Średnioroczne zadania dla nadleśnictwa przedstawiają się następująco:
- Odnowienia i zalesienia 125 ha. W ostatnich latach w n-ctwie znacznie wzrósł udział odnowień po rębniach złożonych. Na powierzchniach zróżnicowanych pod względem glebowym i wilgotnościowym stosuje się oprócz gatunków głównych bogaty wachlarz gatunków domieszkowych dążąc do maksymalnego wykorzystania mikrosiedlisk. W odnowieniach  wykorzystuje się istniejące samosiewy i kępy podrostów. Rocznie uznaje się około 5 ha odnowień  naturalnych.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych

Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych

Wielkie otwarcie Lasu Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych w leśnictwie Drapałaka już za nami.

W ubiegłą sobotę (10.10.2020r.) spotkaliśmy się aby otworzyć nową powierzchnię drzew pamiątkowych. Okazje z jakich uczestniczy zdecydowali się na posadzenie swojego drzewa były przeróżne - od narodzin dzieci, rocznic ślubów po oświadczyny. Spotkanie rozpoczęliśmy krótkim przedstawieniem terenu, gospodarza oraz genezy powstania inicjatywy sadzenia pamiątkowych dębów. Po rozdaniu certyfikatów i dopełnieniu formalności przystąpiliśmy do sadzenia. Jest nam niezmiernie miło obserwować radość jaką sprawia uczestnikom sadzenie swoich drzew, choć pogoda nie była sprzyjająca nie opuszczały nas dobre humory i entuzjazm. Z wielką radością posadzone zostały wszystkie drzewka. Tym razem zebrało się aż 18 okazji, z których posadzono drzewko i umieszczono przy nim pamiątkową tabliczkę. Również przedstawiciele Nadleśnictwa Babki posadzili swoje drzewko, z okazji 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowcy w Poznaniu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie. Pragniemy również podkreślić, że powierzchnia powstała dzięki współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, bez których niemielibyśmy możliwości zorganizowania tego wydarzenia.

Kolejne sadzenia na tej powierzchni planujemy organizować cyklicznie, dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Zapraszamy wszystkich chętnych do śledzenia naszej strony internetowej i zgłaszania się do udziału w kolejnych wydarzeniach.