Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych

Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie www.lasy.gov.pl
Zadania  z  hodowli lasu realizowane są zgodnie z obowiązującym „Planem Urządzenia Nadleśnictwa Babki". Średnioroczne zadania dla nadleśnictwa przedstawiają się następująco:
- Odnowienia i zalesienia 125 ha. W ostatnich latach w n-ctwie znacznie wzrósł udział odnowień po rębniach złożonych. Na powierzchniach zróżnicowanych pod względem glebowym i wilgotnościowym stosuje się oprócz gatunków głównych bogaty wachlarz gatunków domieszkowych dążąc do maksymalnego wykorzystania mikrosiedlisk. W odnowieniach  wykorzystuje się istniejące samosiewy i kępy podrostów. Rocznie uznaje się około 5 ha odnowień  naturalnych.
 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obiekty obsługujące ruch turystyczny w nadleśnictwie

Obiekty obsługujące ruch turystyczny w nadleśnictwie

Nadleśnictwo Babki oferuje szeroką gamę obiektów przeznaczonych dla ruchu turystycznego.

Na terenie Nadleśnictwa Babki znajdują się następujące obiekty obsługujące ruch turystyczny
- 10 miejsc postoju dla pojazdów,
- 2 pola biwakowe.

W Leśnictwie Rogalin znajduje się udostępniona droga dla wędkarzy którą można dojechać
do rzeki Warta . Prowadzi ona od pętli autobusowej w miejscowości Wiórek do miejsca postoju nad rzeką Wartą .


W Leśnictwie Mechlin, w miejscowości Kotowo znajduje się pole biwakowe o pow. 0,60 ha.
Jest ono położone nad rzeką Wartą,  w sąsiedztwie okazałych dębów . Tutaj zbiegają się pieszy szlak turystyczny z trasą rowerową tzw. pętlą śremską i trasą konną oraz ze szlakiem żeglugi rzecznej na Warcie / Śrem - Rogalinek  /.
Do atrakcji pola biwakowego należy czynna studnia artezyjska . Pole wyposażone jest w kontener sanitarny, stoły, ławy, miejsce wydzielone na ognisko, wytyczony i utwardzony plac manewrowy dla autobusów.


W Leśnictwie Czmoń, miejscowości Czmoniec znajduje udostępniony dojazd do miejsca postoju przy starorzeczu rzeki Warta . Jest to raj dla miłośników wędkowania i odpoczynku na łonie przyrody .
 

W Leśnictwie Łękno znajduje się pole biwakowe przy jeziorze Łękno, wyposażone w gniazda prądowe, 6 stanowisk utwardzonych, woda, WC. Teren jest ogrodzony.

 

 W 2016 roku w ramach wspólnego przedsięwzięcia realizowanego z Gminą Kleszczewo przygotowane zostało miejsce rekreacyjne w lesie przy osiedlu Kwiatowym w Tulcach. Poniżej zamieszczamy regulamin korzystania z tego obiektu.