Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa Babki

Lasy obecnego Nadleśnictwa Babki przed II wojną światową stanowiły własność prywatną (głównie majątkową i chłopską), Fundacji Kórnickiej i Lasów Państwowych.

W 1945 roku, bezpośrednio po wyzwoleniu Polski spod okupacji niemieckiej z licznych kompleksów dawnych właścicieli utworzono cztery Nadleśnictwa: Kórnik, Ludwikowo, Poznań i Wierzonka.

W październiku 1946 roku Nadleśnictwo Wierzonka uległo likwidacji, a jego tereny rozdzielono pomiędzy nadleśnictwa Biedrusko, Poznań i Zielonka, natomiast 1.X.1947 roku z Nadleśnictwa Kórnik wyodrębniono Nadleśnictwo Babki.

Od 1.01.1976 roku do 31.XII.1994 roku składało się z trzech obrębów: Babki, Dziewicza Góra i Kórnik.

Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 28.XII.1994 roku oraz Zarządzeniem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu z dnia 6.I.1995 roku z Obrębu Biedrusko (Nadleśnictwo Oborniki) i Obrębu Dziewicza Góra (Nadleśnictwo Babki), utworzono nowe, nieistniejące już dzisiaj Nadleśnictwo Czerwonak.  

Na podstawie Zarządzenia DGLP nr 47 z dnia 22 sierpnia 2007 roku w sprawie wprowadzenia zmian w powierzchni i zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Babki i Łopuchówko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu zmianie uległy granice i powierzchnia tych nadleśnictw. Zasoby Nadleśnictwa Babki powiększone zostały o obecne Leśnictwo Mechowo oraz kompleks leśny Antoninek.

W obecnych granicach nadleśnictwo składa się z dwóch obrębów Babki i Kórnik, dziewięciu Leśnictw:  Drapałka, Kobylepole, Mieczewo, Rogalin, Mechowo, Błażejewo, Czmoń, Łękno, Mechlin, oraz posiada jedną szkółkę leśną „Odrzykożuch".


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Chcemy nieść pomoc!

Chcemy nieść pomoc!

Wszyscy jesteśmy świadomi, że w dobie dzisiejszej pandemii, służba zdrowia - począwszy od personelu, a kończąc na pacjentach szpitali - są dzisiaj w szczególnie trudnej sytuacji. Leśnicy z Nadleśnictwa Babki zawsze są gotowi do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna i dzięki temu udało nam się podjąć kilka istotnych inicjatyw w walce o zdrowie i bezpieczeństwo najbardziej narażonych osób.

Jeszcze w marcu tego roku, w ramach akcji Pomoc dla Szpitali „wparcie dla poznańskich szpitali” przekazaliśmy Fundacji Anny Wierskiej darowiznę z przeznaczeniem na zakup respiratora.

Kolejną okazją wspomożenia potrzebujących, było przekazanie dla Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, darowizny na zakup podstawowych środków ochrony osobistej.

Postanowiliśmy również pomóc pracownikom oraz pacjentom Szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu
i 10 grudnia delegacja z nadleśnictwa wręczyła na ręce pracowników szpitala umowę
darowizny. Za przekazane środki szpital zakupi dla pacjentów posiłki, wodę i podstawowy sprzęt AGD jak czajniki czy mikrofalówki, które przyczynią się do poprawy warunków opieki nad chorymi.

Mamy nadzieję, że te działania, podjęte przez Nasze Nadleśnictwo pozwolą choć trochę ulżyć tym, którzy na co dzień walczą na pierwszej linii z Covid-19 oraz z innymi schorzeniami i tym, którym zdrowie nie dopisało i znaleźli się w szpitalu w przedświątecznym czasie.

 

Darz bór i dużo zdrowia!