Asset Publisher Asset Publisher

Zielony Punkt Kontrolny Leśniczówka Łękno

ZIELONY PUNKT KONTROLNY W NADLEŚNICTWIE BABKI

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) to koncepcja udostępniania lasu z wykorzystaniem sieci stałych punktów kontrolnych do uprawiania orientacji turystycznej, rekreacyjnej lub sportowej. Dzięki dokładnej mapie można ćwiczyć orientację w terenie i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku.
Projekt zachęca do rekreacyjnego lub sportowego przebycia wybranej trasy z mapą w ręku. Na udostępnionych mapach proponujemy trasy różnej długości. Posiadają one czerwone linie łączące poszczególne punkty, które pełnią funkcję jedynie pomocniczą – odpowiedni wariant dojścia do celu należy wybrać samodzielnie. Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest dowolny i właśnie wybór wariantu stanowi istotę orientacji.
Podczas poruszania się po lesie trzeba zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na mapie (ścieżki, bagienka, wzniesienia, przebieżność lasu itp.).

START projektu znajduje się przy leśniczówce leśnictwa Łękno:

Dokładną lokalizację leśniczówki oraz tablicy informacyjnej przy starcie Zielonego Punktu Kontrolnego przy Leśniczówce Łękno w Nadleśnictwie Babki sprawdzić można tutaj.

Obszar, który Państwu udostępniamy to powierzchnia 3,25 km², na której znajduje się 21 stałych punktów kontrolnych – drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami i numerami, wyposażonych w perforator – mechaniczny kasownik z igiełkami. Perforatory posiadają różną konfigurację igiełek, umożliwia to potwierdzenie na papierowej mapie obecności przy punkcie (odbicie perforatora przy kratce z odpowiednim numerem punktu).

Aby skorzystać z projektu:

  1. Zapoznaj się z regulaminem, który znajduje się poniżej.
  2. Pobierz mapę w formacie A4 zapisaną w postaci pliku pdf (na samym dole strony).
  3. Mapę wydrukuj (format A4) i zabierz ze sobą w teren (Skala jest podana na każdej mapie. 1:15 000 oznacza, że 1 cm na mapie to 150 metrów w terenie).
  4. Dostępne jest 7 rodzajów tras zależnie od ich długości: trasa edukacyjna (trasa dookoła jeziora Łękno), dwie trasy po ścieżkach, dwie trasy obok ścieżek oraz dwie trasy dla zaawansowanych przechodzące na przełaj.
  5. Ruszaj na trasę w poszukiwaniu punktów kontrolnych.
  6. Obecność na punkcie kontrolnym potwierdź poprzez perforowanie (odbicie) odpowiedniej kratki, znajdującej się w bocznej części mapy.
  7. Pamiętaj o tym, by szanować przyrodę.
  8. Prosimy o respektowanie znaków ZAKAZ WSTĘPU umieszczonych na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utratą zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią.
  9. Korzystanie z tras jest bezpłatne 😊

Korzyści:

  • Rozwija fizycznie i intelektualnie
  • Z projektu może skorzystać niemal każdy
  • Trasy przygotowane są zarówno dla turystów jak i biegaczy na orientację
  • Trasy i mapy zostały profesjonalnie przygotowane

Regulamin:

Korzystanie z projektu wiąże się z zapoznaniem regulaminu (do pobrania na dole strony) i jego stosowaniem.

  1. Korzystanie z projektu jest bezpłatne.
  2. Nie wolno niszczyć słupków ani demontować ich elementów.
  3. Każdy użytkownik korzysta z projektu na własną odpowiedzialność.
  4. Nadleśnictwo nie odpowiada za szkody poniesione podczas korzystania z projektu.
  5. Zabrania się śmiecenia podczas korzystania z projektu.
  6. Prosimy o respektowanie znaków ZAKAZ WSTĘPU umieszczonych na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utratą zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią.

Mapa ze wszystkimi punktami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

OŚWIADCZENIE

OŚWIADCZENIE

W ostatnią sobotę jeden z rowerzystów zauważył w stosie drewna znajdującym się na terenie leśnictwa Drapałka w Nadleśnictwie Babki wałek z dziuplą, w której - według jego relacji i zdjęć - były dwa pisklęta dzięcioła czarnego. Niespełna 30 minut po otrzymaniu tego zgłoszenia, leśniczy pojechał na wskazane miejsce. Odnalazł wałek drewna z dziuplą, jednak bez piskląt. Nie było też żadnych śladów, które mogłyby pomóc wyjaśnić, co stało się z ptakami.

Drewno z tego stosu zostało pozyskane harwesterem. Regułą jest, że przy wyznaczeniu na danej powierzchni planowanych prac drzew do wycięcia, pomijamy drzewa z dziuplami oraz martwe i pozostawiamy je do naturalnego rozpadu. Potwierdzają to załączone zdjęcia, wykonane w poniedziałek w czasie kontroli w tym miejscu, zleconej przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Niestety, mimo zachowania wymaganych procedur, w przypadku tego pojedynczego drzewa z dziuplą popełniliśmy błąd. Gdyby tylko dziupla została dostrzeżona, drzewo to na pewno nie zostałoby wycięte. Przepraszamy! 

Jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji, to nie powinno się wydarzyć. Bardzo przepraszamy wszystkich, których historia dzięciołów poruszyła. Las to nie jedynie miejsce naszej pracy, ale miejsce, które kochamy i staramy się o nie dbać jak najlepiej w interesie nas wszystkich. Dołożymy wszelkich starań, żeby taki błąd więcej się nie powtórzył. Dziękujemy też wspomnianej osobie, która od razu nas o tym poinformowała. Taka współpraca pomaga nam doskonalić działanie i ograniczać do minimum ryzyko popełnienia podobnych błędów w przyszłości – z korzyścią dla przyrody i nas wszystkich.

Podkreślamy, że ochrona i zachowanie cennych gatunków roślin i zwierząt oraz zapewnienie trwałości i różnorodności biologicznej lasu, jest dla nas priorytetem. Dowodem niech będzie fakt, że przy pełnej akceptacji Lasów Państwowych toczą się obecnie rozmowy na temat powiększenia o prawie 300 ha obszaru rezerwatu Czeszewski Las w Nadleśnictwie Jarocin (również RDLP w Poznaniu). Miejsce to znane jest z zagęszczenia dzięciołów na poziomie porównywalnym z Białowieskim Parkiem Narodowym.

Robert Okińczyc
nadleśniczy Nadleśnictwa Babki