Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
•    opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
•    analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
•    program ochrony przyrody,
•    określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu

 

Tekst wspólny uzupełniony o link http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_poznan/nadl_babki/plan_urzadzania_lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Z drewna. Festiwal doświadczeń

Z drewna. Festiwal doświadczeń

Używamy go od tysięcy lat. Kształtowało rozwój naszej cywilizacji. Jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. W budownictwie, transporcie, do wytwarzania przedmiotów użytku codziennego, a przede wszystkim jako źródło energii.

 

Drewno. Obecnie ma około 30 tysięcy zastosowań. Skąd się bierze i komu jest potrzebne? Dlaczego nazywamy je surowcem doskonałym, odnawialnym i ekologicznym? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie?

Jak wygląda codzienna praca leśnika? W jaki sposób leśniczy wycenia wartość drewna w stosie? Jakimi narzędziami posługuje się w swojej codziennej pracy?

Na te jak i na wiele innych pytań leśnicy oraz zaproszeni goście odpowiedzą podczas drugiego pikniku o drewnie, organizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu, przy udziale Nadleśnictwa Babki
pn.  „Z drewna. Festiwal doświadczeń”.

W programie między innymi:

  • zasiądź za sterami „leśnych monster trucków”, czyli pokazy maszyn wielooperacyjnych, pozyskujących drewno;
  • stoiska producentów drewnianej biżuterii, domowych ozdób oraz zabawek ;
  • drewno jest wspaniałe, czyli fizyka i chemia na wesoło - warsztaty dla najmłodszych, odkrywające niezwykłe właściwości drewna;
  • odpukać w niemalowane drewno - warsztaty plastyczne, pirograficzne;
  • papier to też drewno! - czerpanie papieru;
  • historia wikliniarstwa, warsztaty wyplatania z pracami dla wszystkich uczestników;
  • magiczne drewno - leśne eksperymenty pod okiem naukowców;
  • samodzielne budowanie budek dla ptaków oraz karmników
  • biegi w drewniakach;
  • gigantyczna jenga;
  • i wiele innych.

Na wspólne odkrywanie tajemnic drewna zapraszamy na polanę w Swarzędzu przy ul. Strzeleckiej w dniu 8 września 2019 roku. Czekamy na Was od 11.00 do 18.00.