Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
•    opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
•    analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
•    program ochrony przyrody,
•    określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu

 

Tekst wspólny uzupełniony o link http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_poznan/nadl_babki/plan_urzadzania_lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych

Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych

Wielkie otwarcie Lasu Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych w leśnictwie Drapałaka już za nami.

W ubiegłą sobotę (10.10.2020r.) spotkaliśmy się aby otworzyć nową powierzchnię drzew pamiątkowych. Okazje z jakich uczestniczy zdecydowali się na posadzenie swojego drzewa były przeróżne - od narodzin dzieci, rocznic ślubów po oświadczyny. Spotkanie rozpoczęliśmy krótkim przedstawieniem terenu, gospodarza oraz genezy powstania inicjatywy sadzenia pamiątkowych dębów. Po rozdaniu certyfikatów i dopełnieniu formalności przystąpiliśmy do sadzenia. Jest nam niezmiernie miło obserwować radość jaką sprawia uczestnikom sadzenie swoich drzew, choć pogoda nie była sprzyjająca nie opuszczały nas dobre humory i entuzjazm. Z wielką radością posadzone zostały wszystkie drzewka. Tym razem zebrało się aż 18 okazji, z których posadzono drzewko i umieszczono przy nim pamiątkową tabliczkę. Również przedstawiciele Nadleśnictwa Babki posadzili swoje drzewko, z okazji 100-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowcy w Poznaniu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie. Pragniemy również podkreślić, że powierzchnia powstała dzięki współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, bez których niemielibyśmy możliwości zorganizowania tego wydarzenia.

Kolejne sadzenia na tej powierzchni planujemy organizować cyklicznie, dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Zapraszamy wszystkich chętnych do śledzenia naszej strony internetowej i zgłaszania się do udziału w kolejnych wydarzeniach.