Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
•    opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
•    analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
•    program ochrony przyrody,
•    określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu

 

Tekst wspólny uzupełniony o link http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_poznan/nadl_babki/plan_urzadzania_lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Chcemy nieść pomoc!

Chcemy nieść pomoc!

Wszyscy jesteśmy świadomi, że w dobie dzisiejszej pandemii, służba zdrowia - począwszy od personelu, a kończąc na pacjentach szpitali - są dzisiaj w szczególnie trudnej sytuacji. Leśnicy z Nadleśnictwa Babki zawsze są gotowi do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna i dzięki temu udało nam się podjąć kilka istotnych inicjatyw w walce o zdrowie i bezpieczeństwo najbardziej narażonych osób.

Jeszcze w marcu tego roku, w ramach akcji Pomoc dla Szpitali „wparcie dla poznańskich szpitali” przekazaliśmy Fundacji Anny Wierskiej darowiznę z przeznaczeniem na zakup respiratora.

Kolejną okazją wspomożenia potrzebujących, było przekazanie dla Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, darowizny na zakup podstawowych środków ochrony osobistej.

Postanowiliśmy również pomóc pracownikom oraz pacjentom Szpitala im. Józefa Strusia w Poznaniu
i 10 grudnia delegacja z nadleśnictwa wręczyła na ręce pracowników szpitala umowę
darowizny. Za przekazane środki szpital zakupi dla pacjentów posiłki, wodę i podstawowy sprzęt AGD jak czajniki czy mikrofalówki, które przyczynią się do poprawy warunków opieki nad chorymi.

Mamy nadzieję, że te działania, podjęte przez Nasze Nadleśnictwo pozwolą choć trochę ulżyć tym, którzy na co dzień walczą na pierwszej linii z Covid-19 oraz z innymi schorzeniami i tym, którym zdrowie nie dopisało i znaleźli się w szpitalu w przedświątecznym czasie.

 

Darz bór i dużo zdrowia!