Skip to Content

Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty obsługujące ruch turystyczny w nadleśnictwie

Nadleśnictwo Babki oferuje szeroką gamę obiektów przeznaczonych dla ruchu turystycznego.

Na terenie Nadleśnictwa Babki znajdują się następujące obiekty obsługujące ruch turystyczny
- 10 miejsc postoju dla pojazdów,
- 2 pola biwakowe.

W Leśnictwie Rogalin znajduje się udostępniona droga dla wędkarzy którą można dojechać
do rzeki Warta . Prowadzi ona od pętli autobusowej w miejscowości Wiórek do miejsca postoju nad rzeką Wartą .


W Leśnictwie Mechlin, w miejscowości Kotowo znajduje się pole biwakowe o pow. 0,60 ha.
Jest ono położone nad rzeką Wartą,  w sąsiedztwie okazałych dębów . Tutaj zbiegają się pieszy szlak turystyczny z trasą rowerową tzw. pętlą śremską i trasą konną oraz ze szlakiem żeglugi rzecznej na Warcie / Śrem - Rogalinek  /.
Do atrakcji pola biwakowego należy czynna studnia artezyjska . Pole wyposażone jest w kontener sanitarny, stoły, ławy, miejsce wydzielone na ognisko, wytyczony i utwardzony plac manewrowy dla autobusów.


W Leśnictwie Czmoń, miejscowości Czmoniec znajduje udostępniony dojazd do miejsca postoju przy starorzeczu rzeki Warta . Jest to raj dla miłośników wędkowania i odpoczynku na łonie przyrody .
 

W Leśnictwie Łękno znajduje się pole biwakowe przy jeziorze Łękno, wyposażone w gniazda prądowe, 6 stanowisk utwardzonych, woda, WC. Teren jest ogrodzony.

 

 W 2016 roku w ramach wspólnego przedsięwzięcia realizowanego z Gminą Kleszczewo przygotowane zostało miejsce rekreacyjne w lesie przy osiedlu Kwiatowym w Tulcach. Poniżej zamieszczamy regulamin korzystania z tego obiektu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jak palić drewnem dobrze i bez smogu

Jak palić drewnem dobrze i bez smogu

 

Drewno to surowiec odnawialny. W procesie jego spalania powstaje mało popiołu, który sam w sobie jest naturalnym nawozem, a bilans dwutlenku węgla jest zerowy – wydziela się go tyle, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu.

By spalanie drewna było jak najbardziej efektywne, konieczne jest jego wcześniejsze sezonowanie, czyli zapewnienie drewnu odpowiednich warunków do przesuszania. Drewno powinno być sezonowane przez minimum rok, a jeśli to możliwe - dłużej. Ma wówczas więcej czasu na przeschnięcie, a co za tym idzie, wzrasta wydajność jego spalania.  Palenie suchym drewnem jest najzdrowsze dla środowiska, dym z takiego drewna jest przezroczysty.

O tym jak dobrze palić drewnem dowiesz się z poniższego odcinka cyklu Oblicza Lasów:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=Mv0rYjTsKdk

 

 

Chcąc uzyskać materiał opałowy najwyższej jakości, już teraz warto zabezpieczyć odpowiednią ilość drewna na kolejny sezon grzewczy.

W Nadleśnictwie Babki sprzedaż drewna opałowego odbywa się w każdym leśnictwie. Najlepiej wybrać się do leśniczówki znajdującej się najbliżej naszego miejsca zamieszkania, wówczas koszty przewozu mogą zostać zminimalizowane. Kontakty do leśniczych można znaleźć w zakładce KONTAKT.
Ceny za drewno opałowe podawane są za 1 metr sześcienny (1m3).  W mowie potocznej zwykle posługujemy się terminologią „metr” – mając na uwadze metr przestrzenny (1mp) , czyli to co widzimy na gruncie, w wymiarze 1m długości x 1 metr szerokości x 1 metr wysokości. Tymczasem leśnicy, chcąc sprzedawać samo drewno, bez powietrza, które przecież znajduje się w takim stosie, stosują tzw. przelicznik w wysokości 0,65.

Zatem 1mp (metr przestrzenny) = 0,65 m3 (metra sześciennego).

CENNIK DREWNA OPAŁOWEGO (przykładowe gatunki)

SORTYMENT CENA BRUTTO ZA 1 M3 CENA BRUTTO ZA 1 MP
sosna 118,80 77,22
dąb, grab, akacja 183,60 119,34
brzoza 162,00 105,30
topola, lipa 108,00 70,20

 

CENNIK DREWNA POZYSKANEGO SAMOWYROBEM

RODZAJ DREWNA CENA BRUTTO ZA 1 M3 CENA BRUTTO ZA 1 MP
drewno M2 pozyskane samowyrobem
iglaste 43,20 28,08
liściaste 64,80 42,12
drewno S4 pozyskane samowyrobem
iglaste 70,20 45,63
liściaste twarde 97,20 63,18
liściaste miękkie 54,00 35,10