Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych

Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie www.lasy.gov.pl
Zadania  z  hodowli lasu realizowane są zgodnie z obowiązującym „Planem Urządzenia Nadleśnictwa Babki". Średnioroczne zadania dla nadleśnictwa przedstawiają się następująco:
- Odnowienia i zalesienia 125 ha. W ostatnich latach w n-ctwie znacznie wzrósł udział odnowień po rębniach złożonych. Na powierzchniach zróżnicowanych pod względem glebowym i wilgotnościowym stosuje się oprócz gatunków głównych bogaty wachlarz gatunków domieszkowych dążąc do maksymalnego wykorzystania mikrosiedlisk. W odnowieniach  wykorzystuje się istniejące samosiewy i kępy podrostów. Rocznie uznaje się około 5 ha odnowień  naturalnych.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wspólne działania służb mundurowych

Wspólne działania służb mundurowych

Kolejne działania, na terenach Nadleśnictwa Babki, przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Śremie, Straży Leśnej i Rybackiej. Mundurowi ukarali trzech kierowców, którzy naruszyli zakaz wjazdu do lasu, w tym mieszkańca gminy Kórnik poruszającego się motocyklem crossowym. Funkcjonariusze kontrolowali też pojazdy transportujące drewno oraz tereny nad wodami, aby sprawdzić czy nie dochodzi na nich do kłusownictwa.

Chyba wszyscy lubimy wybrać się na spokojny spacer do lasu. Podziwiać piękno przyrody, nasłuchiwać spiewu ptaków i szumu drzew, rozkoszować się ciszą i spokojem. Niestety nie zawsze nam się to udaje, lasy Nadleśnictwa Babki, ze względu na swoje położenie są szczególnie chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, ale również i przez różnego rodzaju kierowców. To właśnie w tych ostatnich wymierzone są wspólne działania Straży Leśnej, Policji i Straży Rybackiej.
 

 Z powodu licznych sygnałów jakie docierają do naszego Nadleśnictwa jak również do Komendy Powiatowej Policji w Śremie postanowiliśmy zadbać o bezpieczeństwo osób odwiedzających nasze lasy.

Pod koniec lipca br. na terenach leśnych i nad wodami w gminie Śrem odbyła się kolejna akcja służb pożadkowych. Strażnicy Leśni: Zbigniew Jasielski i Mateusz Nowicki wraz z dzielnicowym asp. szt. Bartoszem Limańskim oraz z Tomaszem Markiewiczem ze Straży Rybackiej z Zaniemyśla patrorowali tereny leśne i nadrzeczne.

W trakcie wspólnej akcji mundurowi ujawnili trzy wykroczenia. Wszystkie dotyczyły właśnie naruszenia zakazu wjazdu do lasu. Funkcjonariusze nałożyli mandat karny na 35-letniego mieszkańca gminy Kórnik, który jeździł po lesie motocyklem crossowym. Ponadto w postępowaniu mandatowym ukarani też zostali: kierujący VW, 41-letni mieszkaniec Poznania oraz kierujący Fiatem Panda, 45-letni mieszkaniec gminy Lipno.

Podczas działań kontrolowano również pojazdy transportujące drewno, aby sprawdzić czy nie doszło do kradzieży tego surowca oraz sprawdzano czy nad wodą nie dochodzi do kłusownictwa.

Wspólne akcje będą kontynuowane, mundurowi już zapowiadają kolejne działania.