Asset Publisher
Grzyby
Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.
Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów?
Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy znaleziony grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.
Aby nauczyć się prawidłowego zbierania grzybów i rozpoznawania gatunków warto uczestniczyć w organizowanych przez nadleśnictwa grzybobraniach. Informacje o nich znajdziecie na stronie www.lasy.gov.pl oraz stronach jednostek. Warto szukać porady w punktach skupu i u grzyboznawców - nadleśnictwa nie zajmują się ocenianiem grzybów. Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają porad.
W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, czy podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wezwany w porę może uratować życie. Nie należy lekceważyć takich objawów. Trzeba też pamiętać, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, później stan chorego gwałtownie się pogarsza.
Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń?
Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.
Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów zanim wybierzesz się do lasu.
Czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać?
To pytanie jest zadawane od niepamiętnych czasów. Powstało zapewne tuż po słynnym dylemacie dotyczącym jaja i kury. Skoro jest tyle gatunków rozmaitych grzybów to spokojnie możemy stosować oba sposoby. Każdy jest dobry, ale stosowany z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Naturalnie nie w połowie trzonu, jak to nieraz widać przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki.
Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy pieczarki z muchomorem zielonkawym. Rozpoznaje się go m.in. po pochwie u podstawy trzonu, stąd nie można takich grzybów wycinać. Pamiętajmy, że jeden średni owocnik to dawka śmiertelna dla człowieka.
Jak zbierać i przechowywać grzyby zanim trafią do kuchni?
Pierwsza zasadą jest zbieranie tylko znanych nam grzybów. Unikniemy wtedy zatrucia na pozór apetycznie wyglądającymi, ale groźnymi dla naszego zdrowia owocnikami. Zbieramy tylko owocniki zdrowe, nieuszkodzone i młode, ale nie zbyt młode, bo wtedy trudno rozpoznać gatunek grzyba. Pozostawiamy w nienaruszonym stanie grzyby niejadalne, nieznane nam oraz osobniki stare, które pozostawiamy jako „nasienniki". Najczęściej i tak są robaczywe. Czy wiecie dlaczego grzyby są robaczywe? Te „robaki", które dziurawią nasze grzyby, szczególnie z letnich zbiorów, to larwy (czerwie) muchówek. Właśnie w grzybach przechodzą część swojego rozwoju.
Warto także pamiętać, że owocniki grzybów to żyjące organizmy, które nawet po zerwaniu nadal rozwijają się i oddychają wydzielając dwutlenek węgla i wodę. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie owoców grzybobrania. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki. Nawet najpiękniejsze owocniki szlachetnych gatunków grzybów mogą być przyczyną zatrucia, gdy przechowywane będą w foliowej torebce i ulegną zaparzeniu. Często wybieramy się na grzybobranie daleko od domu. W trakcie szybko postępujących procesów gnilnych wywołanych złym przechowywaniem grzybów wydzielają się toksyny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego nawet powszechnie znane kurki czy podgrzybki mogą nam zaszkodzić, gdy je źle przechowamy.
Asset Publisher
Ogłoszenie o sprzedaży zbędnych sprzętów
Ogłoszenie o sprzedaży zbędnych sprzętów
Babki, 21 grudnia 2017 roku
Znak spr.: ZG.234.7.2017
OGŁOSZENIE O PRZETARGU
na sprzedaż zbędnych sprzętów
- Organizator przetargu:
Nadleśniczy Nadleśnictwa Babki
Babki 2, 61-160 Poznań
tel. +48 61 8788043, fax: +48 61 8788 107
- Forma przetargu: przetarg nieograniczony.
- Przedmiot przetargu (rodzaj, typy i ilość sprzedawanych sprzętów) oraz ceny wywoławcze: wg załącznika nr 1 do ogłoszenia.
- Miejsce i termin, w jakim można dokonać oględzin nieruchomości: w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 700 do 1500, po uprzednim uzgodnieniu z osobą wskazaną w załączniku nr 1 oraz w miejscu wskazanym tamże.
- Termin i miejsce przetargu:
Miejsce składania ofert:
Nadleśnictwo Babki
Babki 2, 61-160 Poznań,
Sekretariat, do dnia 19 stycznia 2018 roku, godz. 1000
Termin i miejsce otwarcia i rozpatrzenia ofert:
Nadleśnictwo Babki
Babki 2, 61-160 Poznań
świetlica, dnia 19 stycznia 2018 roku, godz. 1030
Okres związania ofertą: 30 dni od otwarcia.
- Wymagania dotyczące wadium:
Wadium przepada na rzecz sprzedawcy, jeżeli żaden z uczestników licytacji nie zaofiaruje ceny nabycia równej co najmniej cenie wywoławczej. Wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostaną przyjęte, zostanie zwrócone bezpośrednio po dokonaniu wyboru oferty, a oferentowi, którego oferta została przyjęta, zostanie zarachowane na poczet ceny; jeżeli wadium złożone przez nabywcę było w innej formie niż w gotówce, ulega zwrotowi po zapłaceniu ceny nabycia
- Ofertę składa się w zaklejonej kopercie w miejscu i terminie określonym w niniejszym ogłoszeniu.
- Otwarcie i rozpatrzenie ofert dokonywane jest przez komisję przetargową w miejscu i terminie określonym w niniejszym ogłoszeniu.
- Organizator przetargu do chwili jego rozpoczęcia zastrzega sobie możliwość odstąpienia od jego przeprowadzenia bez podania przyczyn oraz nie zatwierdzenia wniosku komisji przetargowej w sprawie rozstrzygnięcia przetargu ofert w razie stwierdzenia, że czynności związane z przeprowadzeniem przetargu zostały dokonane w sposób sprzeczny z regulaminem, a ich naruszenie miało wpływ na wynik przetargu.
- Organizatorowi przetargu przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.
- Oferta pisemna powinna zawierać:
- imię, nazwisko i adres lub nazwę (firmę) i siedzibę oferenta,
- sprzęt, którego dotyczy oferta zakupu,
- oferowaną cenę nabycia;
- oświadczenie oferenta, że zapoznał się z przedmiotem przetargu.
- Przykładowy wzór oferty został zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej Nadleśnictwa Babki http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_poznan/nadl_babki
- Komisja odrzuca ofertę (uznaje ją za nieważną), jeżeli:
a) została złożona po wyznaczonym terminie lub w niewłaściwym miejscu;
b) nie zawiera danych, o których mowa w ust. 11, lub dane te są niekompletne, nieczytelne lub budzą inne wątpliwości, zaś złożenie wyjaśnień mogłoby prowadzić do uznania jej za nową ofertę;
c) uczestnik nie uiścił wymaganego wadium;
d) uczestnik przetargu nie zaoferował co najmniej ceny nabycia równej cenie wywoławczej.
- O odrzuceniu oferty organizator przetargu zawiadamia niezwłocznie oferenta.
- Komisja przetargowa oceniając ofertę, bierze pod uwagę oferowaną wysokość ceny nabycia. Ponadto ustala czy oferent na dzień złożenia oferty nie zalega ze zobowiązaniami z jakiegokolwiek tytułu wobec Nadleśnictwa Babki.
- Przetarg wygrywa oferent, który zaoferował najwyższą cenę nabycia.
- Sprzedawcy przysługuje prawo swobodnego wyboru oferty, jeżeli uczestnicy przetargu zaoferowali tę samą cenę.
- Przetarg jest ważny, jeżeli wpłynęła przynajmniej jedna oferta.
- O wyniku przetargu jego organizator niezwłocznie zawiadamia na piśmie uczestników przetargu. Zawiadomienie oferenta o przyjęciu oferty oznacza zawarcie umowy sprzedaży w trybie przetargu.
- Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia niezwłocznie po zawarciu umowy sprzedaży lub w terminie wyznaczonym przez prowadzącego przetarg, nie dłuższym niż 7 dni. Nabywca, który nie uiści ceny nabycia w terminie wyznaczonym przez prowadzącego przetarg, traci złożone wadium i prawa płynące z wybrania jego oferty. Wydanie przedmiotu sprzedaży nabywcy następuje niezwłocznie po zapłaceniu ceny nabycia. Wadium złożone w gotówce przez nabywcę ulega zaliczeniu na poczet ceny nabycia. Wadium złożone w innej formie ulega zwrotowi po zapłaceniu ceny nabycia. Wadium złożone przez innych uczestników przetargu podlega zwrotowi.
Załącznik nr 1 do ogłoszenia przetargowego
PRZEDMIOT PRZETARGU
NR INW. |
NAZWA |
STAN PRZEDMIOTU |
CENA WYWOŁ-AWCZA (PLN) |
WYMAGANE WADIUM (PLN) |
MIEJSCE OGLĘDZIN |
OSOBA UPOWAŻNIONA DO PREZENTACJI SPRZĘTU |
---|---|---|---|---|---|---|
421/565 |
Prasa balansowa |
Sprawna |
400 |
40 |
Plac w Gądkach |
Przemysław Hipś, leśniczy leśnictwa Drapałka, tel. 784 068 372 |
540/615 |
Korowarka VK-16 |
Wymagany przegląd |
5000 |
500 |
Plac w Gądkach |
|
540/616 |
Urządzenie podawczo - odbiorcze |
Sprawne |
500 |
50 |
Plac w Gądkach |
|
540/859 |
Łuparka hydrauliczna do drewna |
Niesprawna |
200 |
20 |
Plac w Gądkach |
|
599/1140 |
Łuparka do drewna z przecinarką |
Sprawna |
18000 |
1800 |
Plac w Gądkach |
|
808/721 |
Smarownica nożna 5 kg |
Do uszczelnienia |
100 |
10 |
Plac w Gądkach |
|
B01L/12 |
Smarownica |
Sprawna |
10 |
1 |
Plac w Gądkach |
|
B01L/24 |
Imadło |
Sprawne |
100 |
10 |
Plac w Gądkach |
|
B01L/25 |
Prasa balansowa |
Sprawna |
100 |
10 |
Plac w Gądkach |
|
B01L/26 |
Wiertarka stołowa |
Wymagany przegląd |
200 |
20 |
Plac w Gądkach |
|
B01L/27 |
Szlifierka dwutarczowa stołowa |
Wymagany przegląd |
300 |
30 |
Plac w Gądkach |
|
B01L/33 |
Kasa pancerna |
Sprawna |
300 |
30 |
Plac w Gądkach |
|
491/1113 W00/074 W00/089 W00/091 |
GPS Palmtop Juno 5D mLas Inżynier 3.5 Oprogramowanie m LAS Inżynier Oprogramowanie mlasInżynier5.0 |
Uszkodzona bateria (nie trzyma) |
2000 |
200 |
Siedziba nadleśnictwa |
Maciej Wierzbicki, specjalista ds. administracji, tel. 535 057 239 |
620/815 |
Telewizor 28" SONY |
Sprawny |
80 |
8 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
620/845 |
Magnetowid PANASONIC |
Sprawny |
70 |
7 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
803/897 |
Kserokopiarka cyfr. RICOH FX5 |
Wymagany przegląd |
300 |
30 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
803/901 |
Kserokopiarka cyfrowa ARM205 |
Wymagany przegląd |
300 |
30 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
808/941 |
Nagłośnienie bezprzewodowe Tonsil |
Sprawne |
500 |
50 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
491/849 |
Skaner HP SCAN JET 4470C |
Sprawny |
60 |
6 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
491/964 |
Skaner CANON CS 4400F |
Sprawny |
50 |
5 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
626/822 |
Radiotelefon samochodowy ALAN HM 43 |
Sprawny |
50 |
5 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
800/1072 |
Aparat fotograficzny CANON G 12 |
Sprawny |
450 |
45 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
800/878 |
Aparat fotograficzny OLYMPUS C-740 U2 |
Sprawny |
80 |
8 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
590/912 |
Ruszt 70mm |
Sprawny |
10 |
1 |
Szkółka Odrzykożuch |
Przemysław Turkot, leśniczy szkółkarz, tel. 694 447 488 |
591/913 |
Siewnik do nasion grubych |
Wymagany przegląd |
300 |
30 |
Szkółka Odrzykożuch |
|
591/914 |
Rozsiewacz nawozów dwutarczowy |
Wymagany przegląd |
500 |
50 |
Szkółka Odrzykożuch |
|
594/943 |
Wyorywacz do sadzonek małych L-102 |
Niesprawny |
300 |
30 |
Szkółka Odrzykożuch |
|
593/918 |
Opryskiwacz do zwalczania chwastów |
Niesprawny |
700 |
70 |
Szkółka Odrzykożuch |
|
593/919 |
Opryskiwacz |
Niesprawny |
700 |
70 |
Szkółka Odrzykożuch |
|
342/550 |
Agregat prądotwórczy ELMOR CZP-20 |
Wymagany przegląd |
3000 |
300 |
Siedziba nadleśnictwa |
Zbigniew Szymczak, pracownik obsługi, tel. 796 345 970 |
343/730 |
Agregat prądotwórczy ZP 10-3/400-01 |
Wymagany przegląd |
3000 |
300 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
540/905 |
Pilarka STIHL MS 260 |
Niesprawna |
200 |
20 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
599/667 |
Pilarka HUSQVARNA 61 |
Niesprawna |
700 |
70 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
599/848 |
Pilarka STIHL 036 |
Niesprawna |
750 |
75 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
|
Spawarka Bester 225 |
Sprawna |
700 |
70 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
|
Spawarka Spb 315 |
Sprawna |
1200 |
120 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
|
Cykliniarka SP - 25 |
Niesprawna |
2000 |
200 |
Siedziba nadleśnictwa |
|
|
Myjka ciśnieniowa Karcher HD 10/95 |
Sprawna |
400 |
40 |
Siedziba nadleśnictwa |