Asset Publisher Asset Publisher

Oferta edukacyjna

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia edukacyjne prowadzone przez leśników. Nadleśnictwo Babki w ramach edukacji leśnej oferuje zajęcia w Centrum Edukacji i Promocji Drewna oraz oprowadzanie po ścieżkach przyrodniczych.

Preferowany wiek uczestników zajęć: od 6 lat.

Zajęcia w Centrum Edukacji i Promocji Drewna

Centrum Edukacji i Promocji Drewna znajduje się przy siedzibie Nadleśnictwa Babki. Sam budynek wykonano z drewna z zastosowaniem najnowszych technologii w dziedzinie efektywności energetycznej. Wykorzystano ekologiczne rozwiązania, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, czy rekuperację. W celu ograniczenia wykorzystania energii elektrycznej zastosowano oświetlenie LED. Centrum jest samowystarczalne energetycznie. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na Lata 2014-2020 zgodnie z umową o dofinansowanie Projektu pt. „Budowa Centrum Edukacji i Promocji Drewna wraz z wyposażeniem". Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. 

Sala ekspozycyjna została wyposażona w zestaw urządzeń do mappingu. Dowiemy się tam, jak wygląda cykl życia lasu i jaką rolę w nim pełni leśnik oraz z jakich warstw składa się las. W sali znajdują się również dwa kioski multimedialne dostępne dla odwiedzających, dzięki którym mogą utrwalać wiedzę aktywnie i samodzielnie. Kioski multimedialne oraz pomoce dydaktyczne dostosowane są dla osób słabowidzących. 

Zagadnienia podejmowane na zajęciach będą dotyczyć cyklu życia lasu i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz najbardziej ekologicznego surowca, jakim jest drewno! Możliwy jest także spacer po ścieżce edukacyjnej przy Nadleśnictwie. 

Zajęcia można zarezerwować wyłącznie przez kalendarz na stronie internetowej: cyklzycialasu.pl

Preferowany wiek uczestników zajęć: od 7 lat. Przy rezerwacji pamiętajmy, że maksymalna liczba uczestników wynosi 30 osób. Zajecia zaczynają się o godzinie 10:00 i trwają do 11:30 (inna długość trwania zajęć możliwa po wcześniejszym ustaleniu z pracownikiem nadleśnictwa). Przypominamy, że zajęcia są bezpłatne.  

Oprowadzanie po ścieżkach przyrodniczych

Zapraszamy grupy przedszkolne, szkolne oraz rodziców z dziećmi do odwiedzenia ścieżek przyrodniczych. Uczestnictwo możliwe jest po dokonaniu rezerwacji. 

Ścieżka przyrodnicza Kraina Modrej Przygody

Ścieżka ma charakter interaktywny. Wyposażenie poszczególnych punktów tematycznych umożliwia uczestnikom edukacji wielozmysłowy kontakt z eksponatami. Dużą atrakcją ścieżki jest wystawa naturalnych gniazd dużych ptaków, m.in. bielika i bociana czarnego. Na terenie szkółki znajduje się izba leśna wyposażona w sprzęt multimedialny oraz liczne pomoce dydaktyczne. Dodatkową atrakcją jest dwupoziomowe jezioro Modre, które można podziwiać z pomostu widokowego. Długość ścieżki wynosi około 2 km a czas zwiedzania 3-4 godziny. Obiekt zlokalizowany jest w leśnictwie Odrzykożuch.

Rezerwacja zajęć w izbie edukacyjnej na ścieżce przyrodniczej "Kraina Modrej Przygody" możliwa jest pod numerem telefonu: 668-527-592

Ścieżka przyrodnicza Łękno

Ścieżka przebiega przez teren leśnictwa Łękno i przebiega wokół jeziora o tej samej nazwie. Na trasie spotkać można trzy okazałe dęby (pomniki przyrody), a dodatkową atrakcją jest zlokalizowany na samym początku trasy wigwam, który posłużyć może za schronienie i miejsce piknikowe. Długość ścieżki wynosi około 3 km, a czas zwiedzania ok. 3 godziny. 

Prosimy o wcześniejsze umówienie zajęć przez kontakt telefoniczny pod numerem: 530-631-406. 

 

 
Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjno-edukacyjnego naszego nadleśnictwa! 
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

WYRUSZAMY NA JAGODY

WYRUSZAMY NA JAGODY

W wielkopolskich lasach rozpoczął się sezon na jagody. Na własne potrzeby można je zbierać bez ograniczeń, ale musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

Owoce runa leśnego powinniśmy zbierać ręczne, bez użycia jakichkolwiek narzędzi czy urządzeń, które niszczą lub uszkadzają roślinny.

Słoneczne lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu a zbieranie jagód czy też grzybów to najczęstsze powody wypraw do lasu. W wielkopolskich lasach już od kilku dni można spotkać osoby zbierające jagody. Borówka czarna - bo tak się fachowo nazywa ma wiele nazw zwyczajowych, m.in. jagoda, czernica, borówka czarna, czarna jagoda. Występuje w borach sosnowych i świerkowych, w borach mieszanych, na obrzeżach lasu, torfowiskach, polanach często tworząc bardzo rozległe połacie. Borówka kwitnie od kwietnia do czerwca, a pierwsze owoce  pojawiają się już w połowie czerwca, niekiedy utrzymują się aż do końca września. Owocami są kuliste jagody, wielkości 5-8 mm, o silnie barwiącym, ciemnoczerwonym soku. Smaczne owoce borówki królują wśród przepisów kulinarnych, mają też duże zastosowanie w lecznictwie.

 

Ponadto mają działanie m.in. przeciwcukrzycowe, ściągające i  antyseptyczne. Są znakomitym źródłem witaminy C i cukru, zaspokajające pierwszy głód. Świeże jagody oraz wyciągi z liści zawierają substancję działającą  podobnie jak insulina, regulujące poziom cukru we krwi. Poza tym czarna jagoda jest również lekarstwem na dolegliwości żołądkowe. Ekstrakty z jagód znajdują się w preparatach okulistycznych. Stosuje się je zarówno w zaburzeniach mikrokrążenia w gałce ocznej, jak i przy chorobach siatkówki oka. Polecane są również osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu, bo zawarte w nich substancje wzmacniają naczynia włosowate, czyniąc je nieprzepuszczalnymi dla cholesterolu.

Zbierający jagody powinni jednak pamiętać, aby przed zjedzeniem, dokładnie umyć owoce. Brudne jagody mogą być źródłem groźnej choroby pasożytniczej, jaką jest bąblowica. Wywołuje ją larwy tasiemców roznoszony m.in. przez lisy, które zakażają odchodami runo leśne. Wyruszając do lasu należy pamiętać również o zagrożeniu ze strony kleszczy. Aby się przed nimi uchronić prosimy pamiętać o odpowiednim stroju, oraz o używaniu różnego rodzaju repelentów.