Asset Publisher
Informacja dla użytkowników działek
Informacja
Asset Publisher
OdnawiaMY naturalnie!
OdnawiaMY naturalnie!
Przyroda nie znosi próżni, dlatego na każdej powierzchni, na której zrealizowane zostanie użytkowanie rębne (tzn. pozyskane zostaną użytki drzewne z drzewostanu, który osiągnął wiek dojrzały) w ciągu dwóch – trzech sezonów pojawia się kolejne pokolenie lasu.
Jeszcze do niedawna najpopularniejszą formą odnawiania powierzchni leśnych było sadzenie na nich młodych drzewek wyhodowanych w szkółkach leśnych. Jednak od kilku lat staramy się na jak największej powierzchni korzystać z daru natury, jakim jest samosiew i powstające w jego wyniku naloty gatunków lasotwórczych.
Po zakończeniu użytkowania rębnego gleba oczyszczana jest z pozostałości pozrębowych (gałęzi i niewyrobionego drewna) oraz zaorywana – tak samo, jak przed sadzeniem. Jednak zamiast przesadzać drzewka ze szkółek do lasu (co zawsze związane jest ze stresem i ryzykiem uszkodzeń), leśnicy czekają na obsiew nasion z drzew stojących wokół. Przy korzystnych warunkach pogodowych i urodzaju nasion (który wcale nie zdarza się co roku), a także odpowiednim wytypowaniu powierzchni – sukces pewny!
Pod koniec sezonu wegetacyjnego powierzchnie pozostawione do obsiewu są kontrolowane pod kątem udatności wschodów. Czasem, gdy skiełkowane drzewka niewystarczająco pokryły powierzchnię, trzeba czekać cierpliwie kolejny rok. Jednak najpóźniej po dwóch latach następuje tzw. uznanie odnowień naturalnych.
Fot. Dawid Wójkiewicz
W tym roku w Nadleśnictwie Babki stwierdzono sukces w odnawianiu powierzchni w sposób naturalny na ponad 40 hektarach! Dzięki temu mamy pewność, że w nowym pokoleniu rosnąć będą drzewostany z rodzimego pochodzenia, a młode drzewka od najwcześniejszego etapu życia – kiełkowania z nasionka – wzrastać będą na swoim docelowym miejscu.
Najczęściej w ten sposób udaje odnowić się drzewostany sosnowe, jednak wdzięcznym gatunkiem jest też grab czy klon jawor.
Poza tzw. latami nasiennymi (tzn. kiedy dojrzałe drzewa nie mogą zapewnić urodzaju nasion) leśnicy wspomagają naturę, siejąc nasiona (pozyskane z wyselekcjonowanych drzewostanów najlepszej jakości). Pod względem bliskości naturze to pośrednia forma odnowienia między sadzeniem drzewek ze szkółki a wykorzystywaniem naturalnych obsiewów. Tu też udało nam się osiągnąć niezły wynik: w tym roku pozytywnie oceniliśmy odnowienie z siewów wykonanych w 2018 i 2019 roku na ponad 30 hektarach! Młode drzewka to przede wszystkim dęby, które wzeszły z wysianych żołędzi, oraz sosenki z nasion wyłuszczonych z miejscowych szyszek.