Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych

Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie www.lasy.gov.pl
Zadania  z  hodowli lasu realizowane są zgodnie z obowiązującym „Planem Urządzenia Nadleśnictwa Babki". Średnioroczne zadania dla nadleśnictwa przedstawiają się następująco:
- Odnowienia i zalesienia 125 ha. W ostatnich latach w n-ctwie znacznie wzrósł udział odnowień po rębniach złożonych. Na powierzchniach zróżnicowanych pod względem glebowym i wilgotnościowym stosuje się oprócz gatunków głównych bogaty wachlarz gatunków domieszkowych dążąc do maksymalnego wykorzystania mikrosiedlisk. W odnowieniach  wykorzystuje się istniejące samosiewy i kępy podrostów. Rocznie uznaje się około 5 ha odnowień  naturalnych.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nadleśnictwo Babki skutecznie walczy ze śmieciarzami

Nadleśnictwo Babki skutecznie walczy ze śmieciarzami

W dniu 30 kwietnia ustalono i ukarano sprawcę zaśmiecania lasu na terenie leśnictwa Rogalin w pobliżu miejscowości Wiórek. Dokładne przeszukanie dzikiego wysypiska zakończyło się odnalezieniem w nim danych osobowych. Sprawca zobowiązał się pisemnie do uprzątnięcia odpadów. Informację o odpadach budowlanych wyrzuconych w lesie Nadleśnictwo Babki otrzymało z portalu Wiórek.pl.

Podobna sytuacja miała miejsce pod koniec marca na terenie leśnictwa Mechowo. Dzięki współpracy Straży Leśnej i Straży Miejskiej w Swarzędzu udało się ustalić sprawcę wyrzucenia do lasu ogromnej ilości części samochodowych. Odpady zostały wyrzucone na fragmencie drogi publicznej przebiegającej przez tereny leśne. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, a sprawca zostanie obciążony kosztami wywiezienia i utylizacji odpadów.

Straż Leśna przypomina, że zaśmiecanie lasu jest wykroczeniem z art. 162 Kodeksu Wykroczeń zagrożonym grzywną w drodze mandatu karnego do 500zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna może wynieść do 5000zł. Każdego roku Nadleśnictwo Babki wydaje na sprzątanie lasów ponad 120 tysięcy złotych.

 

Nie każdy las jest lasem państwowym. Nadleśnictwo Babki otrzymuje wiele informacji o śmieciach porzuconych w zadrzewieniach i lasach prywatnych. Z jakim lasem mamy do czynienia łatwo sprawdzić  na mapie form własności dostępnej na stronie Banku Danych o Lasach i w mobilnej aplikacji mBDL. W przypadku gruntów prywatnych interwencje należy zgłaszać właściwej miejscowo jednostce Policji lub Straży Miejskiej.

Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim osobom zgłaszającym do nas problemy ze śmieciami w lesie. Staramy się reagować jak najszybciej i jak najskuteczniej. Wszystkim nam leży na sercu dobro lasu.

Dziękujemy też wszystkim współpracującym z nami jednostkom Policji, Straży Miejskich, Państwowej Straży Rybackiej za pomoc, zaangażowanie i wymianę informacji.