Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Die Verkaufsregeln fürs Holz werden durch Anordnung des Generaldirektors der Staatsforste festgelegt.

Polski przebój

Polnische Holzprodukte, wie Möbel, Fenster- und Türrahmen, Jachtboote, Papier und Verpackungen, sind wahre Markthits.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Odtworzyli trasę wyprawy sprzed 150-ciu lat!

Odtworzyli trasę wyprawy sprzed 150-ciu lat!

Sporządzając na co dzień różnego rodzaju sprawozdania i relacje, nie liczymy raczej na to, by naszymi sprawami zainteresowali się potomni za kilkadziesiąt lat. Zapewne też i członkowie Wydziału Leśnego Połączonych Powiatów Południowych nie przypuszczali, że sprawozdanie z ich "exkursyi leśnej odbytej w lasy Kórnickie" 9 lipca 1868 roku, po blisko 150 latach stanie się natchnieniem do wspólnej wyprawy miłośników lasu. A jednak! Sprawozdanie z tamtej wycieczki wydrukowane zostało w tygodniku przemysłowo - rolniczym "Ziemianin", a odnalezione po latach przez członków Polskiego Towarzystwa Leśnego w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej zainspirowało do odtworzenia tamtej trasy.

Po analizie tekstu i zawartych w nim wskazówek topograficznych i nazw miejscowych, udało się ułożyć marszrutę, na której znalazło się miejsce i na blisko 200-letni drzewostan modrzewiowy na Drapałce I-szej, drzewostany sosnowe w zmieszaniu z dębem na Drapałce II, górę piaszczysta porosłą sośniną na rewirze Czołowo, łąki w lesie z pozostawionymi rzędami starej olszyny na Bielawach, sosny z sadzenia z roku 1866 lub 1867 (!) na rewirze Czmoń I i przejazd przez obręb Błażejewski.

20 maja 2017 roku, po prawie 149 latach od "exkursyi" opisanej w "Ziemianinie", członkowie Oddziału Wielkopolskiego PTL wybrali się na zwiedzanie podpoznańskich lasów i z satysfakcją można powtórzyć słowa sprzed lat, iż "exkursya ta zadowoliła nas zupełnie i pouczyła"! Przemierzoną przez leśników z XIX wieku trasę uzupełniono o miejsca związane z bliższą nam historią - leśniczówkę na Drapałce, gdzie swoją siedzibę miała placówka Armii Krajowej oraz prawdopodobne miejsca egzekucji z okresu stalinowskiego w lasach w okolicach Gadek.

Serdecznie dziękujemy inicjatorom wyprawy za mobilizację do uważnej lektury archiwaliów i możliwość zaprezentowania "lasów Kórnickich" z perspektywy historycznej.