Aktualności Aktualności

WIOSENNE SADZENIE ZE SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ W KAMIONKACH

Nadjeście wiosny oznacza wiosenne sadzenie nowego pokolenia drzew. 23 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Kamionkach wraz z rodzicami posadzili wspólnie drzewa w leśnictwie Mieczewo.

Podobnie jak w roku ubiegłym udało nam się wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Kamionkach posadzić kawałek lasu. W leśnictwie Mieczewo ok. 70 uczniów wraz z rodzicami, jak i przedstawicielami swojej szkoły posadzili prawie 2 tysiące  sadzonek dębu.

Zastępca nadleśniczego wraz z leśniczym przeprowadzają instruktaż sadzenia. W tle uczniowie szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami. wraz Fot. Milena Bąkowska Grześkowiak

Zastępca nadleśniczego wraz z leśniczym przeprowadzili instruktaż sadzenia, a także poinformowali o zasadach BHP. 

Leśniczy rozdaje sadzonki uczestnikom sadzenia. Fot. A. Kowalczyk

Uczestnicy sadzenia przy ognisku Fot. Milena Bąkowska-Grześkowiak

Wspólna akcja sadzenia zakończyła się ogniskiem.
Uczniowie będą mogli teraz wybierać się na spacery niedaleko swojej szkoły i obserwować las, który posadzili.

 

Spacerując po lesie, nierzadko spotykamy ogrodzone metalową siatką fragmenty. Pewnie niektórzy zastanawiają się po co takie ogrodzenia w lesie? Kiedy podejdziemy bliżej, zobaczymy za ogrodzeniem młode drzewka. Takie otaczanie siatką młodych drzew nazywamy grodzeniem, a użyta do grodzeń siatka może być kilkukrotnie wykorzystana. Grodzenia są metodą ochrony upraw leśnych przed szkodami wyrządzanymi przez roślinożerne ssaki (m.in. jelenie, sarny, daniele, czy zające). Nowo posadzone dęby również rosną w takim grodzeniu, więc są chronione przed zjedzeniem pąków i pędów wierzchołkowych, co nazywamy zgryzaniem. Takie podjadanie powoduje deformację sadzonek i może prowadzić niekiedy do ich zamierania. Nie wszystkie młode drzewka są grodzone, chronimy w ten sposób rzadsze i cenniejsze gatunki drzew liściastych (np. dęby, buki, klony). Zachęcamy do obejrzenia filmu Obliczy Lasów pt.: "Po co płoty w lasach?".