Aktualności Aktualności

„Święta, święta i po … choince”

Co roku po okresie świątecznym w każdym gospodarstwie domowym pojawia się pytanie, co zrobić z pozbawioną dekoracji choinką.

Sztuczne choinki zawinięte w pokrowce wracają na pawlacze, strychy lub do piwnic.

Choinki cięte, jako bioodpady, powinny trafić do kompostownika lub do PSZOKu (a jeśli w jakiejś gminie PSZOK nie funkcjonuje, to gmina powinna określić zasady odbioru choinek).

Natomiast dla choinek zakupionych w donicach (z bryłką korzeniową) najlepiej byłoby, gdyby wróciły do gruntu. Dobrze, jeśli mamy ogródek (chociaż sadząc drzewko w ogrodzie, należy zawczasu przewidzieć rozmiar, jaki może ono osiągnąć w ciągu kilku lat wzrostu). A jeżeli nie?

Nadleśnictwo Babki wychodzi naprzeciw pragnieniu wszystkich tych, którzy chcą ocalić swoje świąteczne drzewko przed śmietnikiem – wyznaczyliśmy powierzchnię, na której można wysadzić choinkę z donicy do ziemi. Teren położony jest przy drodze z Tulec (gm. Kleszczewo) do Garbów (gm. Swarzędz), a dokładna lokalizacja wskazana jest tu: https://cutt.ly/cjq8hpw

Przed posadzeniem drzewka należy zgłosić się do miejscowego leśniczego, Pana Tomasza Kelera (nr tel. 696 448 152) i uzgodnić dokładne miejsce wysadzenia choinki. Prosimy, aby każdy sam przesadzał swoje drzewko do gruntu – Nadleśnictwo nie świadczy żadnych usług w tym zakresie.

Prosimy także, aby nie wysadzać drzewek do lasu – choinki to najczęściej gatunki ozdobne, które naturalnie nie występują w polskich lasach.

UWAGA! To nie jest propozycja przechowania choinki do następnego grudnia! Posadzone drzewka mają wzbogacać śródpolny ekosystem na dłużej i nie należy wykopywać ich w kolejnym roku!